بررسی عواقب افزایش مالیات بر عایدی سرمایه در ایالات متحده

افزایش شدید مالیات بر عایدی سرمایه توسط دولت جو بایدن می‌تواند اقتصاد ایالات متحده و بازار سهام این کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد.

مالیات - Tax

یاهو فایننس در گزارش جدید خود به عواقب افزایش شدید مالیات بر عایدی سرمایه توسط دولت بایدن اشاره کرد که در ادامه با هم خواهیم خواند:

بسیاری از آمریکایی‌ها هنوز متوجه نیستند که یک سیستم مالیاتی دوشاخه در این کشور وجود دارد.

یک جدول مالیاتی بر موضوع مالیات گرفتن از درآمد معمولی آمریکایی‌ها، یعنی درآمدی که از شغل یا تجارت خود به دست می‌آورند، متمرکز است.

جدول مالیاتی دیگر بر مالیات بر عایدی سرمایه آن‌ها متمرکز است، یعنی دارایی‌هایی که ارزش آن‌ها در بلندمدت افزایش یافته‌اند، مانند سهام یا ارزش تجاری که بیش از 365 روز نگه داشته شده است.

با وجود هزاران صفحه قوانین مالیاتی، تقریباً برای اکثر آمریکایی‌ها غیرممکن است که واقعاً متوجه نحوه مالیات آن‌ها شوند، چه رسد به این که بتوانند تفاوت‌های ظریف بین سود سرمایه و مالیات بر درآمد معمولی را درک کنند و بفهمند این موضوع چگونه می‌تواند بر اقتصاد شخصی آن‌ها و بازار سهام تأثیر بگذارد.

هزینه‌های طرح افزایش مالیات بایدن برای اقتصاد آمریکا

بر اساس گزارشی که جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا منتشر کرد، بودجه پیشنهادی بایدن برای سال مالی 2025، حداکثر نرخ نهایی سود سرمایه بلندمدت و سود سهام واجد شرایط را به 44/6 درصد افزایش می‌دهد.

در حال حاضر بالاترین نرخ سود سرمایه درازمدت نهایی 23/8 درصد است. این که گفته می‌شود این نرخ فقط 20/8٪ افزایش یافته، فریبنده است؛ چرا که در واقع افزایش 87/4 درصدی داشته است و میزان مالیات پرداختی تقریبا دو برابر می‌شود!

مالیات بر عایدی سرمایه در آمریکا - Capital Gains Tax in USA

در ادامه جزییات وقوع این اتفاق را توضیح می‌دهیم.

اولاً، بالاترین نرخ مالیات نهایی بر درآمد عادی از 37% به 39/6% افزایش خواهد یافت.

دوم، بالاترین نرخ مالیات نهایی سود سرمایه بلندمدت با بالاترین نرخ مالیات نهایی درآمد عادی تنظیم می‌شود، به این معنی که از 20٪ به 39/6٪ برای سود سرمایه تغییر می‌کند.

سوم، اگر تاریخچه اخیر کد‌های مالیاتی را به یاد بیاوریم. قانونی با نام مراقبت مقرون‌به‌صرفه (Affordable Care Act) در 23 مارس 2010 توسط اوباما به تصویب رسید و مازاد مالیات ObamaCare 3.8٪ یا آنچه به عنوان مالیات بر درآمد خالص سرمایه‌گذاری (NIIT) شناخته می‌شود، وضع شد و دو سال بعد سرانجام در اول ژانویه 2013 اجرایی شد.

مهم‌ترین بخش این مالیات این است که چه نوع درآمدی مشمول این مالیات جدید است. سود حاصل از فروش سهام، اوراق قرضه، وجوه متقابل، املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری و منافع در شراکت و شرکت‌های S همگی تحت چتر مالیات NIIT بود.

رئیس‌جمهور فعلی آمریکا اکنون پیشنهاد می‌کند که این مالیات از 3/8 درصد به 5 درصد برسد.

اگر 39/6٪ مالیات بر عایدی سرمایه پیشنهادی را به اضافه 5٪ NIIT اضافه کنید، متوجه خواهید شد اگر دولت فعلی این مسیر را ادامه دهد، 44/6٪ مالیات بر عایدی سرمایه اعمال می‌شود.

چرا این امر اقتصاد ایالات متحده را با افول روبه‌رو می‌کند؟

اگر این سیاست‌های جدید در زمانی که قانون کاهش مالیات و مشاغل (TCJA) در پایان سال 2025 منقضی می‌شود، اجرایی شود، ما در سال 2025 مشاهده خواهیم کرد که میلیون‌ها آمریکایی موقعیت‌های سهام خود را با نرخ سود سرمایه بلندمدت امروز به فروش می‌رسانند تا از پرداخت مالیات تقریبا دوبرابری در سال 2026 معاف شوند.

به سادگی مشخص است که قانون عرضه و تقاضا در بازار سهام صادق است. فروش ناشی از این تصمیم می‌تواد باعث فشار فروش بیشتر شود و اگر سرمایه‌گذارانی که درازمدت دارندگان سهام فردی هستند، نگران شوند که مالیات دو برابری قریب‌الوقوع است، بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌طور قابل توجهی به سمت خروج از بازار می‌روند، به خصوص اگر کنگره، سنا و کاخ سفید از اکثریت دمکرات تشکیل شود.

توجه داشته باشید بسیاری از صاحبان مشاغل، ثروت خود را در دو دسته دارایی قرار می‌دهند: املاک و مستغلات و مالکیت تجاری. (به یاد داشته باشید، اینها افرادی هستند که 62/7٪ از کل مشاغل را در ایالات متحده ایجاد می‌کنند.) اگر قوانین جدید افزایش مالیات سرمایه اعمال شود، کارآفرینان باید ارزش کسب و کار خود را 50 درصد افزایش دهند تا همان پولی را که امروز کسب و کار آن‌ها به دست می‌آورند، به دست بیاورند.

یکی از نتایج قوانین نرخ سود بلندمدت پیشنهادی، این است که صاحبان مشاغل شرکت‌های خود را در بازار برای فروش قرار می‌دهند تا مالیات کمتری بپردازند.

این همچنین می‌تواند اثر قابل‌توجهی بر افرادی داشته باشد که مشاغل خود را از دست می‌دهند، زیرا شرکت‌های کوچک‌تر در شرکت‌های بزرگ‌تر ادغام می‌شوند و این می‌تواند رشد کسب‌وکارهای جدید را متوقف کند، زیرا پتانسیل صعودی برای پذیرش ریسک‌های مالی، حقوقی و شخصی ممکن است مانند گذشته برای راه اندازی مشاغلی باعث ایجاد هیجان در کارآفرینان نشود.

تصویب مالیات توسط جو بایدن

بر اساس طرح پیشنهادی جدید مالیاتی بایدن، 10 ایالت بیش از 50 درصد مالیات بر عایدی سرمایه خواهند داشت که کالیفرنیا با 57/9 درصد بالاترین نرخ را دارد. آن‌هایی که در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نیز ممکن است به فروش این املاک فکر کنند و اگر نرخ بهره بالا بماند، می‌تواند مازاد ملک را وارد بازار کند، جایی که برای یافتن خریداران آینده، از جمله نسل هزاره‌ها و نسل زد تلاش می‌شود. کسانی که امروز برای جمع‌آوری حتی پیش پرداخت برای خانه جدید بسیار کوتاهی کرده‌اند.

این‌ها واقعاً وقایع اقتصادی خطرناکی هستند که آمریکایی‌ها باید درباره آن مطالعه کنند. اگر آن‌ها فکر می‌کنند که اقتصاد اکنون سخت است و نگران بالا ماندن تورم هستند؛ فقط باید تماشا کنند که با نرخ بالای 44/6 درصد مالیات بر عایدی سرمایه چه اتفاقی می‌افتد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید