بانک مرکزی چین در دوراهی حفظ ارزش یوان و رشد اقتصادی قرار گرفته است

بانک مرکزی چین - بانک خلق چین

بانک مرکزی چین یا همان بانک خلق چین (PBOC)، در شرایط دشواری قرار گرفته است. در حالی که اقدامات اخیر آن‌ها تعهدشان به ثبات ارز را نشان می‌دهد، ممکن است مانع رشد اقتصادی شود.

بانک مرکزی چین اعلام کرد برای حفظ ثبات ارزش پول ملی این کشور قصد دارد در بازارهای بدهی کوتاه‌مدت مداخله کند. با این حال، این ممکن است به قیمت عدم کاهش نرخ بهره تمام شود؛ کاهش نرخ بهره می‌تواند اقتصاد را تقویت کند و باعث می‌شود اوراق قرضه دولتی برای سرمایه‌گذاران (که در حال حاضر پناهگاهی امن محسوب می‌شوند) جذابیت کمتری داشته باشد و سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها تشویق شود.

اکنون چالش اصلی برای بانک مرکزی چین برقراری تعادل بین این اهداف متضاد است. کاهش نرخ بهره، همانطور که برخی از سرمایه‌گذاران انتظار دارند، با اولویت‌های رئیس جمهور چین، شی جین پینگ برای داشتن یک ارز قوی و یک بانک مرکزی قدرتمند در تضاد است. از طرفی تضعیف یوان در سال‌های اخیر (کاهش 10 درصدی در برابر دلار آمریکا از سال 2022) بر فشار موجود بر بانک مرکزی می‌افزاید.

ابزارهای جدید بانک مرکزی چین که شامل عملیات اوراق قرضه موقت است، با هدف کنترل نرخ‌های کوتاه‌مدت و افزایش تسلط آن‌ها بر بازار طراحی شده است. این رویکرد برای اولین بار در تقریباً یک دهه است که به کار گرفته می‌شود و نشان دهنده تمرکز بر ثبات به جای کاهش نرخ بهره است.

با این حال علیرغم حل نشدن این معضل، رئیس بانک مرکزی چین امیدوار است در نشست آتی حزب کمونیست برای حل آن از سیاستمداران راهنمایی دریافت کند.

منابع:رویترز
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید