کاهش محتاطانه نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا: سیگنالی برای بازارها؟

بازارها انتظار دارند بانک مرکزی اروپا (ECB) با وجود کاهش نرخ بهره، رویکردی محتاطانه داشته باشد. این موضوع چه تأثیری بر بازارها خواهد گذاشت؟

نرخ بهره اتحادیه اروپا - EU Interest rate

چکیده خبر

* بانک مرکزی اروپا احتمالاً روز پنجشنبه برای اولین بار از زمان پایان همه‌گیری، نرخ بهره را کاهش می‌دهد.

* این اقدام نشان‌دهنده‌ی یک تغییر اساسی در سیاست‌های پولی است که انتظار می‌رود سایر بانک‌های مرکزی بزرگ نیز از آن پیروی کنند.

* بازارها منتظر صحبت‌های کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در مورد چشم‌انداز آتی سیاست‌های پولی هستند.

* تحلیلگران این اقدام را یک “کاهش محتاطانه” توصیف می‌کنند و به دنبال نشانه‌هایی از احتمال کاهش‌های بیشتر در آینده هستند.

تحولی در سیاست‌های پولی

پیش بینی می‌شود بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه به عنوان اولین بانک مرکزی بزرگ در اقتصادهای پیشرفته از زمان پایان همه‌گیری، نرخ بهره را کاهش دهد. این اقدام نشان‌دهنده‌ی تحولی اساسی در سیاست‌های پولی است که انتظار می‌رود به دنبال آن، بانک مرکزی انگلستان در تابستان و احتمالا فدرال رزرو آمریکا در پاییز، از همین رویه پیروی کنند.

بازارها برای چندین هفته است که در انتظار کاهش ۲۵ واحدی نرخ سپرده بانک مرکزی اروپا از رکورد ۴ درصد به ۳/۷۵ درصد هستند. اکثر مقامات این بانک نیز تمایلی به مخالفت با این پیش‌بینی نشان نداده‌اند.

کریستین لاگارد - رییس بانک مرکزی اروپا
کریستین لاگارد – رییس بانک مرکزی اروپا

چشم‌انداز آتی بانک مرکزی اروپا

بنابراین، تمرکز اصلی معامله‌گران در روز پنجشنبه بر سر صحبت‌ها و پیش‌بینی‌های بانک مرکزی اروپا و رئیس آن، کریستین لاگارد، در مورد مسیر آتی سیاست‌های پولی خواهد بود.

بسیاری از تحلیلگران این رویداد را یک «کاهش محتاطانه» توصیف می‌کنند؛ یعنی کاهش هزینه‌های استقراض همراه با سخنرانی‌ها و پیش‌بینی‌هایی برای جلوگیری از انتظار بازار برای کاهش‌های بیشتر در آینده‌ی نزدیک.

کاتلین بروکس، مدیر تحقیقات موسسه XTB می‌گوید: «احتمال ۹۵ درصدی وجود دارد که بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نرخ بهره را کاهش دهد. با این حال، آنچه در ادامه رخ می‌دهد برای بازارهای مالی و به ویژه ارزش یورو اهمیت بیشتری دارد.»

کاتلین بروکس - مدیر تحقیقات XTB
کاتلین بروکس – مدیر تحقیقات XTB

فرانچسکو پزوله، استراتژیست ارزی در ING می‌گوید که احتمال کاهش مجدد نرخ بهره در ماه جولای بسیار کم خواهد بود و بازار تنها حدود ۱۰ درصد احتمال برای این سناریو قائل است. پزوله می‌افزاید: «اعمال کاهش دوم نرخ بهره تقریباً تا اکتبر قطعی به نظر می‌رسد، اما احتمال کاهش سوم در سال جاری همچنان نامشخص است.»

تأثیرات کاهش نرخ بهره بر بازار سهام و ارزش یورو

در نهایت، نگرانی‌هایی در مورد واکنش بازار به تفاوت سیاست‌های بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو آمریکا وجود دارد، چرا که ممکن است کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا چندین ماه به تعویق بیفتد.

چنین اختلاف فزاینده‌ای بین نرخ بهره یورو و دلار آمریکا ممکن است به ضرر یورو تمام شود. این امر می‌تواند برای صادرکنندگان اروپایی مفید باشد، اما با گران‌تر شدن واردات، کار بانک مرکزی اروپا را برای مهار تورم دشوارتر کند.

پزوله می‌گوید: «اگر پیش‌بینی ما در مورد اولین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سپتامبر درست باشد، دلار باید تابستان سختی را پشت سر بگذارد. در حالی که یورو ممکن است در مقایسه با سایر ارزهای G10 عملکرد ضعیف‌تری در برابر دلار داشته باشد، اما همچنان باید بتواند در ماه‌های آینده به ۱/۱ برسد.»

فرانچسکو پزوله - استراتژیست ING
فرانچسکو پزوله – استراتژیست ING

پزوله می‌افزاید که اگر لاگارد و همکارانش خیلی قاطعانه با کاهش‌های بعدی نرخ بهره مخالفت نکنند، رویکرد محتاطانه‌ی بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه می‌تواند بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آلمان را که در حال حاضر ۲/۵۳ درصد است، به بالای ۲/۶۰ درصد برساند.

به گفته‌ی تحلیلگران سیتی‌بنک، با در نظر گرفتن روند سودآوری سهام، چشم‌انداز سهام منطقه یورو در صورتی که لاگارد و همکارانش خیلی قاطعانه با کاهش‌های بعدی نرخ بهره مخالفت نکنند، مثبت است. این بانک آمریکایی می‌گوید: «به طور تاریخی، ضرایب نسبت قیمت به درآمد ۱۲ ماه آینده برای شاخص MSCI* اروپا، یک سال پس از شروع کاهش نرخ بهره به طور متوسط ۱۰ درصد افزایش یافته است. این موضوع، همراه با بهبود وضعیت سودآوری، می‌تواند به افزایش بیشتر شاخص STOXX 600 تا پایان سال کمک کند.»

شاخص MSCI چیست؟

شاخص MSCI مخفف Morgan Stanley Capital International است و مجموعه‌ای از شاخص‌های بورس است که توسط شرکت MSCI، یک شرکت خدمات مالی آمریکایی، ارائه می‌شود. این شاخص‌ها عملکرد بازارهای سهام را در سراسر جهان اندازه‌گیری می‌کنند و به عنوان معیاری برای عملکرد سهام و همچنین برای مقایسه عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدهای سهام با یکدیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منابع: مارکت واچ
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید