جروم پاول: بالا ماندن نرخ بهره برای مدت طولانی می‌تواند رشد اقتصادی را به خطر بیندازد

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در سخنرانی امروز خود ابراز نگرانی کرد که حفظ نرخ‌های بهره بالا برای مدت طولانی، می‌تواند رشد اقتصادی را به خطر بیندازد.

جروم پاول - رئیس فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا)

رئیس بانک مرکزی آمریکا مدعی شد که اقتصاد این کشور مانند بازار کار، علیرغم وضعیت اخیر، همچنان قوی است. جروم پاول به کاهش تورم اشاره کرد و تاکید کرد سیاستگذاران در پایین آوردن تورم به هدف 2 درصدی خود مصمم هستند.

عدم کاهش محدودیت‌های سیاسی به اقتصاد لطمه می‌زند

وی در اظهارات خود گفت: «با توجه به پیشرفت‌هایی که در دو سال گذشته هم در کاهش تورم و هم در سرد کردن بازار کار انجام شده است، افزایش تورم تنها ریسکی نیست که با آن روبرو هستیم. کاهش دیرهنگام محدودیت‌های سیاستی می‌تواند فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال را تضعیف کند.»

این گفته‌ها در حالی اعلام می‌شود که نزدیک به یک سال از آخرین باری که کمیته بازار آزاد فدرال نرخ‌های بهره را افزایش داد، می‌گذرد.

نرخ بهره شبانه* فدرال رزرو در حال حاضر در حدود 5/25 تا 5/50 درصد است، که بالاترین سطح در 23 سال گذشته است و محصول 11 افزایش متوالی پس از رسیدن تورم به بالاترین سطح خود از اوایل دهه 1980 است.

بازارها انتظار دارند که فدرال رزرو در ماه سپتامبر کاهش نرخ بهره را آغاز کند و احتمالاً تا پایان سال با یک چهارم درصد کاهش دیگر این موضوع را ادامه دهد.

کاهش نسبی تورم

در روزهای اخیر، داده‌های تورم ایالات متحده پس از یک جهش غیرمنتظره در شروع سال تا حدودی آرام‌تر بوده است. تورم بر اساس شاخص قیمت مخارج مصرف‌کننده ترجیحی فدرال رزرو پس از رسیدن به بالاتر از 7 درصد در ژوئن 2022، به 2/6 درصد در ماه مه 2024 کاهش یافته است.

پاول در این باره گفت: «پس از عدم پیشرفت به سمت هدف تورم 2 درصدی ما در اوایل سال جاری، گزارش‌های ماهانه اخیر کمی پیشرفت را نشان می‌دهد. داده‌های خوب بیشتر، اطمینان ما را تقویت می‌کند که تورم به‌طور پایدار به سمت 2 درصد حرکت می‌کند.»

این گفته‌های پاول بخشی از به‌روز‌رسانی‌های شش‌ماهه‌ای است که کنگره در مورد سیاست‌های مالی اجباری کرده است. پاول پس از بیان این اظهارات، روز سه‌شنبه با پرسش‌های اعضای کمیته بانکی سنا و سپس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان در روز چهارشنبه مواجه خواهد شد.

پاول: فدرال رزرو سیاسی نیست

در جلسات گذشته پاول از مسائل جنجالی دوری می‌کرد و از سؤالات سیاسی اعضای کمیته طفره می‌رفت. این سوالات می‌تواند امسال بحث‌برانگیزتر شود، زیرا واشنگتن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد.

چندین عضو کمیته دموکرات از پاول خواستند که به زودی نرخ بهره را کاهش دهد.

با این حال، پاول تاکید کرده است که فدرال رزرو سیاسی نیست و در اتخاذ سمت‌های سیاسی خارج از نقش خود دخالت نمی‌کند. او در اظهارات آماده شده خود، بر اهمیت «استقلال عملیاتی مورد نیاز» برای فدرال رزرو برای انجام وظیفه خود تأکید کرد.

افزایش نرخ بیکاری در ایالات متحده

اظهارات دیگر جروم پاول دقیقاً بر موضع سیاست در رابطه با اقتصاد متمرکز بود. داده‌های اخیر نشان می‌دهد که نرخ بیکاری آمریکا در حال افزایش چشمگیر است که با کاهش تولید ناخالص داخلی اندازه‌گیری می‌شود. در ماه میلادی گذشته هر دو بخش تولید و خدمات در آمریکا در حال انقباض بودند.

اما پاول مدعی شد که «اقتصاد ایالات متحده با وجود کاهش تولید ناخالص داخلی، با سرعت ثابتی به رشد خود ادامه می‌دهد. تقاضای داخلی خصوصی* با افزایش آهسته‌تر اما همچنان پایدار در مخارج مصرف‌کننده، قوی ظاهر شده است.»

منابع:CNBC
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید