بازگشت برزیل به بازار نفت، چالشی برای اوپک در کنترل عرضه و قیمت جهانی

نفت برزیل

تلاش‌های اوپک برای کنترل عرضه و قیمت جهانی طلای سیاه با از سرگیری افزایش تولید نفت برزیل مجددا به حاشیه می‌رود. تولید روزانه نفت خام در این کشور تولید کننده آمریکای جنوبی در ابتدای سال 3/73 میلیون بشکه بود، سپس تقریباً 25 درصد کاهش یافت، زیرا کارگران روی سکوهای عظیم ساحلی مشغول تعمیر و جایگزینی تجهیزات فرسوده شدند.

اکنون بیش از یک سوم این کاهش جبران شده است که نتایج گسترده‌ای برای بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین و بازارهای انرژی جهانی دارد. عرضه این نفت اضافی تلاش‌های اوپک برای افزایش قیمت‌ها با کاهش تولید را مختل خواهد کرد.

ذخایر عظیم نفت ساحلی برزیل همواره کابوسی برای اوپک و سلطه آن بر تعادل جهانی نفت خام است. تصمیم اخیر و غیرمنتظره این سازمان و متحدانش برای کاهش برخی کنترل‌ها بر صادرات نفت، در صورت تولید قوی نفت توسط برزیل، می‌تواند مشکل‌ساز شود.

برزیل در دوران ریاست جمهوری لولا داسیلوا برای تقویت روابط با اوپک و متحدانش تلاش کرده است، در عین حال از هرگونه تعهدی برای محدود کردن تولید از طریق سهمیه خودداری کرده است. سال گذشته برزیل اعلام کرد که به منشور همکاری با ائتلاف اوپک پلاس پیوسته است که زمینه ای برای گفتگو بین کشورهای تولیدکننده فراهم می‌کند.

به صورت کلی پیش‌بینی تولید نفت برزیل با اتمام تعمیرات و ایجاد دو پروژه توسعه ساحلی روند افزایشی محسوسی به خود خواهد گرفت و سکوهای بیشتری شروع به تولید خواهند کرد و برای آن که بگوییم روند تولید نفت برزیل ناامید کننده است بسیار زود به نظر می‌رسد.

با این حال، شرکت مشاوره انرژی دیگری به نام ولينگنس احتياط بيشتری به خرج داده و پيش بينی مي کند که توليد روزانه برای بقيه سال جاری بين 3/4 تا 3/5 ميليون بشکه باشد.

معرفی شرکت پتروبراس

پتروبراس (به پرتغالی: Petrobras) شرکت دولتی چند ملیتی نفت و گاز برزیل است که در سال ۱۹۵۳ توسط دولت این کشور تاسیس شد. این شرکت در ریودو ژانیرو، برزیل مستقر است و به عنوان “شرکت ملی نفت برزیل” شناخته می‌شود. پتروبراس در آخرین فهرست Fortune Global 500 در رتبه ۷۱ قرار گرفت. در سال ۲۰۲۳، این شرکت در فهرست Forbes Global 2000 به عنوان پنجاه و هشتمین شرکت بزرگ عمومی جهان معرفی شد.

پتروبراس

نقش پتروبراس در اقتصاد برزیل

پتروبراس یکی از بزرگترین شرکت‌ها در برزیل است و نقش مهمی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کند. این شرکت بزرگترین کارفرما در برزیل است و سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی این کشور دارد. پتروبراس همچنین منبع مهم درآمد برای دولت برزیل است و سالانه میلیاردها دلار مالیات و حقوق دولتی به دولت پرداخت می‌کند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید