دولت چین در بحران شدید مسکن به عنوان خریدار خانه‌ها وارد عمل شد

راهکارهای دولت چین برای رهایی از رکورد بازار مسکن سرسختانه انجام خواهد شد

مسکن در چین

مقامات چینی جسورانه‌ترین گام خود را برداشتند و از یک طرح سراسری برای خرید عظیم مسکن رونمایی کردند. آن‌ها همچنین قوانین وام مسکن را کاهش دادند. بانک مرکزی اعلام کرد 41/5 میلیارد دلار وام ارزان برای کمک به شرکت های دولتی برای مسکن ساخته‌اند، اما موفق به فروش نشده‌اند ارائه خواهد کرد.

اقدامات تهاجمانه اقتصادی دولت چین از زمانی آغاز شد که آمارهای اقتصادی یک حقیقت سختی را فاش کردند: هیچکس در حال حاضر خانه نمی‌خرد.

سیاستگذاران ده‌ها اقدام را برای جذب خریداران مسکن و معکوس کردن افت شدید در بازار املاک انجام داده‌اند، که نشانه‌های کمی از بهبود روند معاملات را نشان می دهد.

روز جمعه، مقامات از سراسر چین در یک کنفرانس ویدئویی تماس گرفتند تا در مورد چالش هایی که با آن مواجه بودند صحبت کنند. معاون نخست‌وزیر چین، هی لیفنگ، از تغییر عمده در رویکرد دولت برای مقابله با تنگنای املاک خبر داد، که خانوارها را وادار به کاهش هزینه‌ها برای خرید مسکن کنند. آقای هی لیفینگ گفت که دولت‌های محلی می‌توانند شروع به خرید خانه کنند تا با ازدیاد آپارتمان خالی مقابله کنند.

خانه‌های خریداری شده توسط دولت چین سپس برای تهیه مسکن مقرون به صرفه استفاده می‌شود. آقای هی جزئیاتی در مورد زمان آغاز چنین برنامه‌ای و نحوه تامین مالی آن ارائه نکرد.

لری هو، اقتصاددان ارشد چین در موسسه مک‌کوآری (Macquarie Group)، یک شرکت مالی استرالیایی، گفت که این رویکرد مشابه برنامه کمک به دارایی‌های مشکل‌دار یا TARP است که دولت ایالات متحده در سال 2008 برای خرید دارایی‌های مشکل‌دار پس از فروپاشی بازار مسکن آمریکا تأسیس کرد.

آقای هی گفت:«این یک تغییر در سیاست است؛ به این معنا که اکنون دولت‌های محلی برای خرید مستقیم ملک وارد بازار شده‌اند.»

برخی از مقامات محلی در چین قبلاً بی سر و صدا این رویکرد را در شهرهایی مانند جینان، تیانجین و چینگدائو در امتداد سواحل چین و چنگدو در جنوب آزمایش کرده‌اند، اما این اولین بار است که یک مقام ارشد چینی در یک تریبون ملی در مورد آن چیزی می‌گوید.طبق یک حساب رسمی از رسانه دولتی چین، شینهوا، آقای هی روز جمعه خطاب به مقامات گفت که آن‌ها باید نبرد سخت را برای رسیدگی به تمام اموال ناتمام در سراسر کشور انجام دهند.

داده‌های رسمی دولت نشان می‌دهد که پکن راه درازی برای افزایش اعتماد به بازار املاک و مستغلات در پیش دارد. تعداد خانه‌های فروخته نشده به رکورد بالایی رسیده است و قیمت ملک با سرعتی بی‌سابقه در حال کاهش است.

طبق آمار اداره ملی آمار چین، موجودی خانه های فروخته نشده تا ماه مارس معادل 748 میلیون متر مربع یا بیش از هشت میلیارد فوت مربع بوده است. در ماه آوریل، قیمت خانه های جدید در 70 شهر نسبت به سال قبل 3/5 درصد کاهش یافت، در حالی که قیمت خانه‌های موجود 6/8 درصد کاهش یافت که هر دو رکوردشکنی بودند.

ساعاتی پس از انتشار اعداد قیمت مسکن در روز جمعه، بانک مرکزی چین اقداماتی را برای تشویق خرید خانه با کاهش الزامات پیش‌پرداخت‌ها انجام داد. همچنین نرخ بهره وام مسکن در سراسر کشور را از بین برد.

روزا لایو، کارشناس املاک در موسسه گاواکل، یک شرکت تحقیقاتی متمرکز در چین، گفت: «سیاست‌گذاران به دنبال افزایش فروش هستند. بانک مرکزی چندین سال است که نرخ وام مسکن را کاهش داده است و میانگین نرخ وام قبل از این حرکت در حال حاضر به پایین‌ترین حد خود رسیده است.»

منابع: NYtimes
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید