رکورد جدید چین در واردات نفت خام

واردات نفت خام چین در سال 2023 به بالاترین حد خود رسید و رکورد قبلی مقدار واردات که در سال همه گیری کرونا اتفاق افتاد شکست.

رکورد جدید چین در واردات نفت خام

واردات نفت خام چین در سال 2023 به بالاترین حد خود رسید و نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش یافت و رکورد قبلی مقدار واردات که در سال 2020 شکست، زمانی که بزرگترین واردکننده نفت خام جهان از کاهش ها قیمت استفاده کرد و مقدار زیادی نفت ارزان قیمت وارد کرد.

بر اساس داده های گمرک چین که توسط بلومبرگ و اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) گردآوری شده است، سال گذشته، واردات نفت خام چین به طور متوسط ​​11/3 میلیون بشکه در روز (بشکه در روز) بود که نسبت به سال 2022 ده درصد افزایش داشته است.

طبق گزارش EIA، پالایشگاه‌های چینی، پس از لغو محدودیت‌های مرتبط با کرونا در اوایل سال 2023، مقدار واردات را برای حمایت از تقاضای سوخت حمل‌ و نقل و تولید مواد اولیه صنعت پتروشیمی به مقدار بی‌سابقه‌ای افزایش دادند.

طبق گزارشات و داده‌های اقتصادی روسیه به لطف عرضه ارزان‌تر نفت خام، بزرگترین منبع واردات چین در سال گذشته بود.

در سال 2023 کشورهای روسیه، عربستان سعودی و عراق منابع اصلی واردات نفت خام چین بودند. در مقایسه با سال 2022، واردات نفت خام چین در سال 2023 بیشترین افزایش واردات را از روسیه، ایران، برزیل و ایالات متحده داشته است.

بین سال‌های 2019 تا 2021، عربستان سعودی بزرگترین تامین‌کننده نفت خام چین بود و روسیه با 15 درصد واردات چین در رتبه دوم قرار داشت.

در سال 2023 معادله مقدار واردات تغییر کرد و روسیه بزرگترین منبع واردات نفت خام چین شد و 19 درصد از واردات نفت خام چین را تامین می‌کرد که به طور متوسط ​​​​2/1 میلیون بشکه در روز بود.

افزایش واردات نفت خام چین از روسیه نتیجه کاهش قیمت‌های روسیه به دلیل تحریم‌های غرب و محدودیت قیمت نفت خام روسیه بود.

چین با واردات حجم زیاد نفت از روسیه واردات از اروپای غربی، به‌ویژه از نروژ و بریتانیا، به دلیل قیمت‌های بالاتر نفت خام اروپای غربی کاهش داده است.

امسال، چین همچنان به واردات حجم زیادی از نفت خام از روسیه ادامه داده است، علیرغم افزایش تنها 0/7 درصدی واردات کلی نفت خام چین در ژانویه تا مارس 2024. بیشتر افزایش واردات نفت خام چین در هفته های اخیر به دلیل ارزان بودن و فراوان بودن نفت روسیه است. تحلیلگران اعتقاد دارند که علت اصلی افزایش خرید چین مشکلات فروش نفت خام روسیه در هند به دلیل تحریم‌های ایالات متحده بوده است.

منابع: Zero Hedge
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید