آشفتگی بازار کریپتو با افت بیت کوین ادامه دارد

نگرانی‌ها در مورد بازپرداخت طلبکاران مت‌گاکس، کاهش علاقه به ETFها، سیاست‌های پولی آمریکا و فروش بیت‌کوین توسط آلمان، بازار کریپتو را دچار چالش کرده است

سقوط ارزش بیت کوین

قیمت بیت‌کوین امروز برای دقایقی به یکی از پایین‌ترین سطوح خود در چهار ماه گذشته سقوط کرد و روند نزولی چند هفته‌ای را ادامه داد. سایر ارزهای دیجیتال مهم نیز با افزایش عدم اطمینان در بازار، سقوط کردند.

قیمت بیت‌کوین در معاملات اولیه بیش از ۶ درصد کاهش یافت و به حدود ۵۵,۰۰۰ رسید، اما پس از آن تا ۵۸,۰۰۰ دلار بهبود یافت و سپس مجدداً به حوالی ۵۶,۰۰۰ دلار سقوط کرد. این پایین‌ترین قیمت‌های بیت‌کوین در ماه‌های اخیر است و کاهش قابل توجهی نسبت به بالاترین قیمت تاریخی آن یعنی تقریباً ۷۴,۰۰۰ دلار در فروردین‌ماه نشان می‌دهد.

اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ، نیز مسیر مشابهی را طی کرد و ابتدا بیش از ۷ درصد کاهش یافت، قبل از اینکه در حدود ۲,۹۰۰ دلار تثبیت شود. سایر توکن‌های مهم مانند بایننس کوین، سولانا، XRP، دوج‌کوین و کاردانو نیز کاهش‌هایی را تجربه کردند، هرچند به شدت موارد قبلی نبود.

کل بازار ارز دیجیتال طی یک روز حدود ۲۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد که نشان دهنده کاهش ۲ درصدی ارزش این بازار است.

چرا بازار ارز دیجیتال نزولی شده است؟

چندین عامل در نوسانات بازار ارز دیجیتال نقش دارند:

  • نگرانی از بابت طلبکاران مت گاکس: نگرانی‌های زیادی پیرامون تأثیر بازپرداخت طلبکاران صرافی ارز دیجیتال ورشکسته مت گاکس وجود دارد. انتظار می‌رود طلبکاران بیت‌کوین‌های بازیابی‌شده خود را نقد کنند که با توجه به حجم عظیم آن (با ارزش بیش از ۵۸ میلیارد دلار با قیمت‌های فعلی)، می‌تواند باعث فروش قابل توجهی شود.
  • کاهش علاقه به صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) ارز دیجیتال: کاهش اشتیاق به صندوق‌های قابل معامله در بورس ارز دیجیتال، روحیه سرمایه‌گذاران را تضعیف کرده است.
  • عدم اطمینان به سیاست‌های پولی: مسیرهای آینده نامشخص در سیاست‌های پولی ایالات متحده آمریکا، باعث ایجاد نگرانی در بازار شده است.
  • فروش بیت‌کوین توسط دولت آلمان: فروش اخیر بیت‌کوین‌های ضبط‌شده توسط دولت آلمان برای تبدیل به ارز فیات، به نگرانی‌ها در مورد فروش گسترده در بازار دامن زده است. گفته می‌شود آن‌ها هنوز مقدار قابل توجهی (حدود ۲/۲ میلیارد دلار) بیت‌کوین در اختیار دارند.

حاکمیت بیت‌کوین در بازار ارز دیجیتال به این معنی است که نوسانات قیمت آن تأثیر زیادی بر کل بازار دارد. بدین ترتیب با مشکلاتی که بیت‌کوین با آن روبرو است، سایر توکن‌های مهم نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید