پائولو جنتیلونی: اروپا باید از فاجعه جدایی تجاری از چین اجتناب کند 

چین و اتحادیه اروپا - رقابت اقتصادی - انزوای تجاری

پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصادی اروپا روز چهارشنبه در گفتگو با سی‌‌ان‌‌بی‌‌سی از خطرات جدایی تجاری از چین سخن گفت: «اروپا به نگرشی «بالغ‌تر» نسبت به تجارت نیاز دارد و در کنار رعایت حفظ امنیت اقتصادی خود، باید از جدایی تجاری از چین اجتناب کند.»

جنتیلونی گفت: «ویژگی مهم اقتصاد اتحادیه اروپا این است که بیشتر تحت تأثیر تجارت و مبادلات است.»

وی افزود:«عوامل متعددی از جمله افزایش مصرف خصوصی، کاهش تورم و اشتغال بالا، اقتصاد اتحادیه اروپا را در سال پیش رو تقویت خواهد کرد.»

او اعتقاد دارد که  اتحادیه اروپا باید از جداسازی و ایزوله کردن خود از تجارت جهانی اجتناب کند زیرا در حال بررسی تعرفه‌های گمرکی بر خودروهای الکتریکی و سایر کالاهای چینی است.

پائولو جنتیلونی گفت:«من فکر می‌کنم تا آنجا که به اروپا مربوط می‌شود، ما به نگرش بالغ‌تری در تجارت خود نیاز داریم تا امنیت اقتصاد خود را به ویژه در ارتباط با چین حفظ کنیم.»

پائولو جنتولینی - کمیسر اقتصادی اروپا

جنتیلونی در واقع به تحقیقات ضدیارانه‌ای اتحادیه اروپا که بازار خودروهای الکتریکی و توربین‌های بادی را بررسی می‌کند، اشاره می‌کند. اتحادیه اروپا نگرانی‌هایی در مورد اینکه چین بازارهای جهانی با اعطای یارانه به محصولات انرژی سبز تسخیر کرده است، دارد.

او در این مورد خاطرنشان کرد که این پرس‌و‌جوها صرفاً راهی برای درک این مورد است که  آیا یارانه‌های ارائه شده توسط دولت چین به شرکت‌های داخلی خود موجب در تنگنا قرار گرفتن شرکت‌های اروپایی در حوزه تولید خواهد شد یا نه؟

در نهایت جنتیلونی اعتقاد دارد که این موارد نباید اتحادیه اروپا را به تئوری انزوای تجارت جهانی برساند.

 او بار دیگر تاکید داشت که ویژگی اقتصاد اتحادیه اروپا این است که آزادتر، بیشتر تحت تأثیر تجارت و کمتر تحت تأثیر مصرف داخلی باشد و این به نفع اتحادیه اروپا است که دروازه‌های تجارت را باز نگه دارد.

افزایش تعرفه‌های واردات کالاهای چینی از سوی آمریکا

ایالات متحده سه‌شنبه هفته گذشته از افزایش شدید تعرفه‌ها بر 18 میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی، از جمله خودروهای برقی و باتری‌های لیتیوم یون مورد استفاده در آن‌ها، سلول‌های خورشیدی، فولاد و آلومینیوم خبر داد.

ایالات متحده تعرفه واردات خودروهای برقی چینی را چهار برابر کرد و از 25 درصد به 100 درصد افزایش داد.

چین  اعتقاد دارد که بازار خودروهای برقی این کشور به دلیل نوآوری های تکنولوژی و نه به خاطر یارانه‌های دولتی در حال رشد است.

احتمال تلافی‌جویی تجاری از سوی چین

با اعلام تعرفه‌های آمریکا چندین کشور اتحادیه اروپا نگران اقدامات تلافی‌جویانه بالقوه تجاری چین هستند که به صنایع مهم ناحیه یورو از خودروسازی آلمان تا صنایع واقع در فرانسه ضربه اساسی وارد می‌کند. این در حالی است که منطقه اتحادیه اروپا به دنبال بهبودی پس از سال‌ها رشد اقتصادی کند و رکود به خصوص در نیمه دوم سال 2023 است.

جنتیلونی در مورد وضعیت کلی اقتصاد اروپا اعتقاد دارد که به تدریج، فعالیت‌های اقتصادی شتاب می‌گیرد و محرک اصلی، «شاخص مصرف خصوصی» خواهد بود. به اعتقاد او دو عامل دیگر نیز بسیار مثبت هستند؛ تورم واقعاً در حال کاهش است و اشتغال همچنان بالاست و احتمالاً در ماه‌های آینده هم همچنان افزایش خواهد یافت.

شاخص مصرف خصوصی (PCE) چیست؟

شاخص مخارج مصرف شخصی (Personal consumption expenditures) که به عنوان مخارج مصرف‌کننده نیز شناخته می‌شود، معیاری شامل هزینه‌های مصرف‌کنندگان برای کالا و خدمات است؛ مانند غذا، مسکن (اجاره‌بها)، انرژی، پوشاک، بهداشت، سرگرمی، آموزش، ارتباطات، حمل‌و‌نقل و همچنین هتل‌ها و رستوران‌ها.

منابع: CNBC
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید