سم بنکمن‌فرید بنیانگذار صرافی FTX به ۲۵ سال زندان محکوم شد

سم بنکمن فرید

سم بنکمن‌فرید، بنیانگذار و مدیرعامل سابق صرافی ارز دیجیتال FTX، به جرم سرقت میلیاردها دلار از مشتریان به ۲۵ سال زندان محکوم شد و این آخرین فصل پرونده‌ای است که صنعت کریپتو را تحت تأثیر قرار داد.

قاضی منطقه‌ای ایالات متحده، لوئیس کاپلان، حکم حبس بنکمن فرید را در دادگاه فدرال در منهتن صادر کرد. او سال گذشته به ارتکاب هفت جرم از جمله کلاهبرداری و توطئه دستگیر شده بود.

این میلیاردر سابق پس از فروپاشی صرافی بسیار محبوب FTX به نماد بدعهدی و طمع در دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شد که در تقلبی چند ساله حدود ۱۰ میلیارد دلار از مشتریان، سرمایه‌گذاران و وام‌دهندگان کلاهبرداری کرده بود. البته بنکمن فرید، ۳۲ ساله، ارتکاب کلاهبرداری آگاهانه را انکار کرده بود و مدعی شده بود که او و امپراتوری ارزهای دیجیتالش قربانی رکود بازار در سال ۲۰۲۲ شده‌اند.

دادستان‌ها در این جلسه دادگاه به دنبال مجازات ۵۰ سال حبس بودند در حالی که وکلای بنکمن-فرید برای ۶ سال و نیم حبس تلاش می‌کردند. در حالی که در سیستم فدرال آزادی مشروط وجود ندارد، او ممکن است چند سال زودتر به دلیل رفتار خوب آزاد شود.

کاپلان بیانیه ۲۰ دقیقه‌ای بنکمن-فرید را رد کرد و گفت که او واقعاً پشیمان نیست و در عوض روی شدت جرم تمرکز کرده است. بدین ترتیب این حکم تماماً تضمین می‌کند که میلیاردر جوان زمانی بیش‌تر از ۵۰ سالگی خود در زندان باشد.

کاپلان گفت: «این خطر وجود دارد که این شخص در موقعیتی قرار گیرد که در آینده جرم بسیار بدی انجام دهد و این یک خطر بی اهمیت نیست. اصلاً یک ریسک پیش پا افتاده نیست.»

بنکمن-فرید، در حالی که قاضی حکم را می‌خواند، لباس کرم‌رنگ زندان را بر تن داشت و دستانش را به هم گره کرده بود. او به گفته‌های قضای عکس العملی نشان نداد و سرش را پایین انداخته بود. مادرش، باربارا فرید، از پنجره به بیرون نگاه می‌کرد. در حالی که پدرش، جو بنکمن، سرش را بین دستانش گرفته بود.

علاوه بر حکم زندان، کاپلان گفت که بنکمن-فرید باید بیش از ۱۱ میلیارد دلار از اموالش را غرامت بدهد. قاضی گفت که توصیه می کند او را در یک مرکز نزدیک خانه والدینش در کالیفرنیا زندانی کنند، زیرا بدنامی و اوتیسم او را آسیب‌پذیر کرده است.

بنکمن فرید همچنان حق دارد به این حکم اعتراض کند و درخواست تجدیدنظر دهد.

در دادگاه، دادستان‌ها گفتند که بنکمن فرید میلیاردها دلار از FTX به صندوق سرمایه‌گذاری خواهر خود، Alameda Research، برای سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه، بیش از ۳۰۰ کمک مالی سیاسی و املاک و مستغلات گران‌قیمت خرج کرده است.

در مواجهه با نوسانات بازار، وام‌دهندگان در سال ۲۰۲۲ شروع به درخواست پول خود کردند و بنکمن فرید از وجوه مشتریان FTX برای بازپرداخت آن‌ها استفاده کرد. اما هجوم برداشت‌های مشتریان با اعلام ورشکستگی FTX در نوامبر ۲۰۲۲ و کناره‌گیری بانکمن-فرید از سمت مدیر اجرایی به اوج رسید.

در حالی که دادستان ها بنکمن-فرید را با برنی مدوف مقایسه کردند که به دلیل یک طرح عظیم پانزی به ۱۵۰ سال محکوم شد، حکم او بیشتر با حکم زندانی است که جفری اسکیلینگ، مدیر عامل سابق شرکت انرون به دلیل کلاهبرداری حسابداری دریافت کرد. او به ۲۴ سال زندان محکوم شد، اما در دادگاه تجدید نظر کاهش یافت.

مارک بینی، دادستان فدرال سابق که اکنون وکیل رید اسمیت است، گفت: «با این که حکم صادرشده کمتر از درخواست دادستان برای ۴۰ تا ۵۰ سال است، اما حکم بسیار مهمی است. این پیامی را ارسال می‌کند که افرادی که به جرم جنایت در فضای رمزنگاری محکوم می‌شوند با عواقب جدی روبرو خواهند شد.»

قبل از صدور حکم، وکیل بنکمن-فرید درخواست تجدیدنظری پرشور برای محکومیت سبک کرد. مارک موکاسی از تعهد موکلش برای کمک به دیگران ستایش کرد و با اشاره به سرمایه‌ای که برای امور خیریه جمع‌آوری کرد و همچنین مدتی که در زندان برای کمک به سایر زندانیان برای تحصیل درجات معادل تحصیلات عمومی استفاده کرده است، گفت.

موکاسی در دادگاه گفت: «سم یک فرد فوق‌العاده مهربان و سخاوتمند است که ممکن است همیشه همه هنجارهای اجتماعی را نشان ندهد، اما فراتر از اکثر هنجارها فداکار و ایثارگر است. سم بنکمن-فرید با بدخواهی در دلش تصمیم نمی گیرد. او با ریاضی در ذهنش تصمیم می گیرد. »

والدین بنکمن-فرید پس از صدور حکم گفتند:«ما دل شکسته‌ایم و به مبارزه برای پسرمان ادامه خواهیم داد.»

اما قاضی و دادستان تصویر بنکمن-فرید را به عنوان یک فرد نیکوکار اجتماعی نپذیرفتند.

نیکلاس روس، دستیار دادستان ایالات متحده گفت: «این یک تجارت بود که در سراسر آن جرم وجود داشت. زیرا آنچه آقای بنکمن می‌گوید این است که اگر فکر می‌کرد که اگر حساب و کتاب و ریاضیات کارهایش را توجیه می‌کند، دوباره این کار را انجام می‌داد.»

بنکمن-فرید در طی اظهارات خود سعی کرد تا حدودی تاخیر در بازپرداخت مشتریان را پس از اعلام ورشکستگی، به مدیران شرکت بچسباند. او گفت که وجوه کافی برای بازگرداندن وجوه آن‌ها وجود داشته است.

به گفته کریستوفر زوکیس، مشاور زندان، بنکمن-فرید احتمالا به یک مرکز امنیتی متوسط ​​فرستاده خواهد شد. زوکیس گفت که بنکمن-فرید احتمالاً در FCI Herlong، نزدیک مرز نوادا، یا FCI Mendota، در حدود 135 مایلی خانه والدینش در پالو آلتو قرار می‌گیرد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید