قیمت جهانی نفت با امید به افزایش تقاضا در تابستان افزایش یافت

افزایش قیمت نفت

تقاضای تابستانی، احتمالا نفت برنت را در سه ماهه سوم به 86 دلار می رساند.

تحلیلگران گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کنند که با افزایش تقاضای حمل و نقل در تابستان، قیمت نفت برنت را در سه ماهه سوم به 86 دلار در هر بشکه خواهد رسید. آن‌ها در گزارشی اعلام کردند که این تقاضا بازار نفت را به کسری 1/3 میلیون بشکه در روز در سه ماهه سوم سوق خواهد داد.

بهای نفت خام برنت در معاملات آتی تا ساعت 09:50 صبح به وقت گرینویچ 16 سنت یا 0/2 درصد افزایش یافت و به 79/78 دلار در هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت نیز با 6 سنت افزایش به 75/59 دلار در هر بشکه رسید.

دلایل افزایش قیمت طلای سیاه

  • کاهش موجودی انبارها: طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، موجودی انبارهای نفت خام آمریکا در هفته گذشته کاهش یافته است. کاهش موجودی انبارها می‌تواند به افزایش قیمت نفت منجر شود.
  • تقاضای فصلی: تقاضای نفت در فصل تابستان به دلیل افزایش سفرها و فعالیت‌های اقتصادی به طور سنتی افزایش می‌یابد.
  • کاهش تولید اوپک: اوپک و متحدانش (اوپک پلاس) توافق کرده‌اند که در ماه‌های آینده تولید خود را محدود کنند. کاهش تولید می‌تواند به افزایش قیمت نفت منجر شود

وضعیت فعلی بازار نفت

در حال حاضر، بازار نفت در شرایطی ناپایدار قرار دارد. از یک سو، تقاضای جهانی برای نفت به دلیل افزایش تورم و نگرانی‌های مربوط به رکود اقتصادی در حال کاهش است. از سوی دیگر، عرضه جهانی نفت به دلیل کاهش تولید اوپک پلاس محدود شده است.

تحلیلگران بانک سوئیسی یو بی اس در گزارشی اعلام کردند: «ما بر این باوریم که موقعیت فعلی بازار بیش از حد بدبینانه است، چرا که انتظار داریم در چند هفته آینده شاهد کاهش قابل توجه ذخایر نفت باشیم.»

هفته گذشته قیمت نفت برای سومین هفته متوالی با نگرانی از اینکه برنامه کاهش برخی از تولیدات توسط اوپک و متحدانش، که به طور کلی به عنوان اوپک پلاس شناخته می‌شوند، از اکتبر منجر به افزایش عرضه شود، کاهش یافت.

با وجود کاهش تولید اوپک پلاس، ذخایر نفت افزایش یافته است. ذخایر نفت خام آمریکا در آخرین هفته افزایش یافت، همانطور که ذخایر بنزین نیز افزایش یافت.

شرکت مشاوره انرژی FGE نیز انتظار افزایش قیمت نفت را دارد و قیمت آن را تا اواسط دهه 80 دلار در سه ماهه سوم پیش بینی می کند.

FGE گفت: «ما همچنان انتظار داریم که بازار تقویت شود. اما به احتمال زیاد برای این کار به یک سیگنال قانع کننده از قوی شدن بازار بر اساس داده های اولیه ذخایر نیاز است.»

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید