سهام اینتل در یک روز 9 درصد از ارزش خود را از دست داد

سهام اینتل با اعلام کاهش گزارش درآمدزایی سه ماهه و ضعف شرکت در تولید تراشه‌های هوش مصنوعی، در یک روز حدود 9درصد ارزش خود را از دست داد.

افت قیمت سهام اینتل

با اعلام کاهش گزارش درآمدزایی سه ماهه سهام  اینتل در یک روز حدود 9 درصد ارزش خود را از دست داد.

اینتل که مدت‌ها ارزشمندترین سازنده تراشه ایالات متحده بود، اکنون یک شانزدهم اندازه انویدیا از نظر ارزش بازار است. همچنین از کوالکام، برادکام، تگزاس اینسترومنت و AMD کوچکتر است.

سهام اینتل امسال تاکنون حدود 30 درصد کاهش یافته است، زیرا اینتل از شرکت‌های سازنده تراشه رقیب مانند انویدیا در تولید تراشه‌ها و اجزای پیشرفته هوش مصنوعی (AI) عقب مانده است.

اینتل درآمد سه ماهه دوم را بین 12/5 تا 13/5 میلیارد دلار پیش بینی کرده است، در حالی که طبق داده های LSEG، میانگین تخمین تحلیلگران 13/57 میلیارد دلار بود.

اینتل در حال برنامه ریزی 100 میلیارد دلاری در چهار ایالت آمریکا برای ساخت و توسعه کارخانه است. همچنین در اوایل سال جاری از یک تراشه هوش مصنوعی جدید رونمایی کرد تا با رقبا همگام شود.

افت روز جمعه سهام اینتل نزدیک به 19 میلیارد دلار از ارزش بازار شرکت را که تا پایان روز پنجشنبه 149.4 میلیارد دلار بود از بین برد.

کسب‌وکارها رو به هزینه‌ برای تراشه‌های سرور پیشرفته و سریع هوش مصنوعی را در اولویت قرار داده‌اند و این مورد به تقاضا برای واحدهای پردازش مرکزی اینتل که مدت‌ها تراشه‌های اصلی تامین انرژی مراکز داده بودند، لطمه می‌زند.

تحلیلگران گلدمن ساکس گفتند، اگرچه با راه اندازی تراشه هوش مصنوعی Gaudi 3 اینتل بازار تشویق به استفاده از تراشه های اینتل شد، اما ما نگران هستیم که این شرکت به واگذاری سهم بازار خود  به دیگر سازندگان مانند انویدیا و Arm ادامه دهد.

با این حال، اینتل خوشبین است که چرخه ارتقاء جدید برای رایانه های شخصی پیرامون نسخه جدید سیستم عامل ویندوز مایکروسافت به فروش رایانه های شخصی در نیمه دوم سال کمک خواهد کرد. این می تواند منجر به تقاضای بیشتر برای تراشه های استفاده شده اینتل  در آن دستگاه ها شود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید