قیمت طلا به دلیل کاهش ارزش دلار آمریکا به بالاترین حد خود رسید

افزایش قیمت طلا - gold price increase

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه به بالاترین حد خود رسید و همزمان با افت ارزش دلار آمریکا تا ۳ درصد افزایش یافت و حداکثر با قیمت ۲۱۳۵ دلار در هر اونس معامله شد.

اگرچه قیمت طلا از آن زمان اندکی کاهش یافته است  و به ۲۰۳۲ دلار رسیده است. با این حال قیمت این فلز زرد گرانبها از شهریور ۱۳۹۹ به این سطح نرسیده بود، زمانی که به رکورد قبلی خود یعنی ۲۰۷۲/۴۹ دلار در هر اونس رسیده بود.

افزایش قیمت طلا بخشی از روندی است که از آبان ۱۴۰۱ آغاز شد و از آن زمان در تقابل با دلار آمریکا عمل کرده است، دلاری که به دلیل جنگ‌های اوکراین و غزه بی‌ثبات شده است.

به گزارش فایننشال تایمز، دلار در روز دوشنبه در برابر سبدی از شش ارز دیگر افت ۳/۱ درصدی ماهانه را تجربه کرد؛ نرخی که کمی بالاتر از پایین‌ترین حد در چهار ماه گذشته است.

این سقوط که همزمان با کاهش بازدهی خزانه‌داری آمریکا اتفاق افتاده است، در حالی رخ می‌دهد که سرمایه‌گذاران مطمئن‌تر شده‌اند که فدرال رزرو به زودی نرخ‌های بهره را کاهش خواهد داد.

این دیدگاه مشابه نظریاتی است که بیل آکمن، میلیاردر کارشناس اقتصادی داشت و پیش‌بینی کرد که نرخ بهره فدرال است از بالاترین سطح در ۲۲ سال گذشته خود – بین 5/25 تا 5/5٪ – کاهش یابد.

او هفته گذشته به بلومبرگ گفت که چنین اقدامی برای جلوگیری از سقوط شدید اقتصاد ایالات متحده ضروری است.

آکمن که نام خود را برای ایجاد سبد ۱۷ میلیارد دلاری پرشینگ اسکوئر کپیتال منیجنت نامگذاری کرد، متقاعد نشده است که اقتصاد ایالات متحده به سمت استراتژی “فرود نرم” پیش می‌رود، که در آن فدرال رزرو بتواند سختگیرانه ادامه دهد و در عین حال از رکود جلوگیری کند.

با این حال جیمی دیمون، رئیس جی پی مورگان، به وال استریت هشدار داده است که برای رکود اقتصادی آماده شود.

او در اجلاس DealBook نیویورک تایمز در نیویورک در روز چهارشنبه پیش بینی کرد که تهدید افزایش نرخ بهره حتی با کاهش تورم بر اقتصاد حاکم است:«بسیاری از چیزها خطرناک و تورم‌زا هستند. ممکن است نرخ بهره افزایش یابد و منجر به رکود اقتصادی شود.»

نظرات دیمون نشان می‌دهد که او کاهش نرخ بهره را پس از نشست دو روزه بعدی کمیته بازار آزاد فدرال در هفته آینده پیش بینی نمی‌کند.

اقتصاددانان در مورد اینکه حرکت بعدی بانک مرکزی چیست و آیا اقتصاد ایالات متحده در آستانه فرود نرم یا سخت اقتصادی قرار دارد، اختلاف نظر دارند.

کسانی که پیش‌بینی می‌کنند کاهش نرخ بهره در راه است، به گزارش مشاغل ضعیف‌تر از حد انتظار در اکتبر اشاره کردند، زمانی که اداره آمار کار گزارش داد که ایالات متحده ۱۵۰ هزار شغل ایجاد کرده است.

نرخ بیکاری آمریکایی‌ها اکنون ۴/۹ درصد است که بالاتر از پیش بینی ۳/۹ درصدی فدرال رزرو در پایان سال است.

کسانی که رکود اقتصادی را پیش‌بینی می‌کنند، خاطرنشان کرده‌اند که نرخ‌های بهره از آن زمان با سرعتی که در ۴۰ سال گذشته مشاهده نشده افزایش یافته است و فدرال رزرو با وجود کاهش تورم، بیش از یک سال است که نرخ بهره را کاهش نداده است.

آخرین شاخص قیمت مصرف کننده که تغییرات در هزینه های کالاها و خدمات روزمره را دنبال می کند، نشان داد که تورم ایالات متحده در ماه اکتبر به ۳/۲ درصد کاهش یافته است.

این رقم کاهشی را نسبت به تورم ۳/۷ درصدی ماه سپتامبر نشان می‌دهد و اولین بار از ژوئن بود که تورم ماه به ماه کاهش می‌یافت. اگرچه همچنان بالاتر از هدف ۲ درصدی فدرال رزرو است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید