تسلط سهام غول‌های فناوری بر بازار سهام با درآمد خیره‌کننده انویدیا

هفت شرکت قدرتمند فناوری بیش از نیمی از بازدهی سالانه S&P 500 را به خود اختصاص داده‌اند.

سهام شرکت های فناوری - ۷ شرکت باشکوه - 7 magnificent - مایکروسافت - اپل - گوگل - انویدیا - تسلا - آمازون - تسلا

چکیده مقاله

* هفت شرکت قدرتمند فناوری (Magnificent 7) که شامل مایکروسافت، اپل، آلفابت، انویدیا، آمازون، متا و تسلا می‌شوند، بیش از نیمی از بازدهی سالانه S&P 500 را به خود اختصاص داده‌اند.

* درآمد خیره‌کننده انویدیا در سه‌ماهه اول، تسلط این شرکت‌ها بر بازار را برجسته کرد.

* برخی از تحلیلگران معتقدند که تسلط هفت شرکت برتر در نیمه دوم سال کمرنگ خواهد شد، زیرا بهبودهای بنیادی در سایر بخش‌ها آشکار می‌شود.

* تقاضای رو به رشد برای فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی می‌تواند از عملکرد بخش‌هایی مانند انرژی و مواد حمایت کند.

شاخص S&P 500 امسال دو بار رکورد زده اما وابستگی‌اش به «هفت شرکت قدرتمند فناوری (Magnificent 7)» در حال افزایش است.

چندی قبل درآمد خیره‌کننده انویدیا فصل گزارش‌دهی دیگری را برای این هفت شرکت به پایان رساند و تسلط این شرکت‌ها را در میان رکوردشکنی‌های امسال بازار برجسته کرد.

گفتنی است مجموع درآمد سه‌ماهه اول انویدیا نسبت به سال قبل پنج برابر شده و به بیش از 26 میلیارد دلار رسیده و سود خالص آن نیز جهشی عظیم داشته و به 15/24 میلیارد دلار رسیده است.

با انتشار آخرین گزارش، مجموع سود خالص هفت شرکت قدرتمند فناوری که شامل مایکروسافت، اپل، آلفابت، آمازون، متا و تسلا می‌شوند، در سه‌ماهه اول به 108.9 میلیارد دلار رسید.

این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 50 درصد افزایش یافته و با توجه به داده‌های FactSet، به‌مراتب بیشتر از رشد 5.5 درصدی کل درآمدهای سهام S&P 500 است.

استراتژیست‌های جی‌پی مورگان در یادداشتی برای مشتریان گفتند: «سه‌ماهه اول، پنجمین سه‌ماهه متوالی است که در آن، اگر سهم هفت شرکت برتر را حذف کنیم، 493 شرکت باقی‌مانده در S&P 500 کاهش قابل‌توجهی در سود سالانه نسبت به سال گذشته نشان می‌دهند.»

طبق داده‌های گزارش هفتگی “نمایش جریان” از بانک آمریکا، هفت شرکت برتر در واقع بیش از نیمی از بازدهی سالانه S&P 500 را به خود اختصاص داده‌اند، در حالی که تنها حدود 31 درصد از وزن کل شاخص را تشکیل می‌دهند.

این بانک، این افزایش را با عنوان «غول‌های فناوری انحصاری، عملکرد انحصاری را به خود اختصاص می‌دهند» توصیف کرد.

نفوذ فزاینده فناوری بر S&P 500

در همین حال، انویدیا با رشد حدود 115 درصدی در سال جاری، تقریباً یک‌چهارم از بازدهی S&P 500 را به خود اختصاص داده است، جهشی که ارزش بازار آن را به حدود 2.55 تریلیون دلار رسانده است.

عملکرد استثنایی هفت شرکت برتر که با هم 24 درصد در سال جاری افزایش یافته‌اند، همچنین شکاف بین S&P 500 و رقیب هم‌وزن آن را بیشتر می‌کند.

بزرگترین شاخص سهام‌های باثبات آمریکا که امسال 24 بار رکورد زده است، در شش ماه گذشته 15.56 درصد افزایش یافته است، در حالی که شاخص هم‌وزن S&P 500 تنها 12.1 درصد رشد کرده است.

این شکاف از زمان شروع روند صعودی بازار در اوایل ماه مه در حال افزایش است، که نشان می‌دهد قدرت غول‌های فناوری و نه کیفیت کلی درآمد، عامل اصلی افزایش سهام‌ها بوده است.

گزارش جداگانه بانک آمریکا، که یک نظرسنجی ماهانه از مدیران صندوق‌های جهانی است، نشان داد که بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان معتقدند که «نگهداری بلندمدت سهام هفت شرکت برتر» شلوغ‌ترین معامله بازار است.

این رقم بسیار بالاتر از 12 درصدی است که نسبت به «نگهداری بلندمدت دلار آمریکا» و 10 درصدی که نسبت به «نزول سهام چین» نگران هستند، قرار دارد.

آیا تسلط شرکت‌های فناوری ادامه می‌یابد؟

به احتمال زیاد، فناوری همچنان تا ماه‌های تابستان و بعد از آن بر عملکرد کلی بازار تسلط خواهد داشت.

داده‌های LSEG نشان می‌دهند که بخش خدمات ارتباطی، از جمله گوگل و متا، و بخش فناوری اطلاعات، از جمله مایکروسافت، اپل و انویدیا، کمی بیش از نیمی از 494/4 میلیارد دلار درآمد سه‌ماهه دوم S&P 500 را به خود اختصاص خواهند داد.

با این حال، با نگاهی به نیمه دوم سال، برخی از تحلیلگران معتقدند که تسلط هفت شرکت برتر به نفع بهبودهای بنیادی گسترده‌تر که در سایر بخش‌ها در حال توسعه است، کمرنگ می‌شود.

جیسون پراید، رئیس بخش استراتژی و تحقیقات سرمایه‌گذاری گلن‌مد، اخیراً در گزارشی گفت: «برای مثال، پیش‌بینی رشد 14 درصدی سود سه‌ماهه چهارم 2024 هفت شرکت برتر از 17 درصدی بقیه شاخص عقب است، زیرا تحلیلگران سهام انتظار فرصت‌های بیشتری برای رشد سود فراتر از شرکت‌های پیشرو در بازار را دارند.»

در واقع، داده‌های اخیر تا حدی از این دیدگاه حمایت می‌کنند، به‌طوری که انرژی، مواد و خدمات رفاهی در سه ماه گذشته عملکردی به‌مراتب بهتر از فناوری و خدمات ارتباطی داشته‌اند.

با این حال، بخش‌هایی از این معاملات نیز می‌تواند به افزایش مورد انتظار در فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی مرتبط باشد.

لوئیس ناولیر از شرکت سرمایه‌گذاری ناولیر می‌گوید: «شرکت‌هایی که از گسترش تولید برق برای پشتیبانی از تقاضای رو به رشد محاسبات ابری و خودروهای برقی پشتیبانی می‌کنند، در حال پیشرفت هستند.»

او افزود: «با پایان فصل گزارش‌دهی، بازار از این پس نوسان خواهد کرد و هر سهمی که گزارش‌های سود خوبی ارائه دهد، در افت‌ها فرصت‌های خوبی برای خرید خواهد بود. من پیش‌بینی می‌کنم که سهام انرژی بهترین عملکرد را در ماه ژوئن خواهند داشت.»

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید