شرکت چینی BYD برترین تولیدکننده خودروهای برقی خواهد شد

طبق پیش‌بینی‌ها BYD امسال از تسلا پیشی می‌گیرد و به برترین تولیدکننده‌ی خودروهای برقی در جهان تبدیل می‌شود

خودروی الکتریکی بی وای دی - ماشین برقی BYD

بر اساس گزارش Counterpoint Research، شرکت BYD چین در سال ۲۰۲۴ از تسلا پیشی خواهد گرفت و به عنوان برترین تولیدکننده‌ی خودروهای برقی (BEV) در جهان شناخته می‌شود.

تحلیلگران این تغییر را نشان‌دهنده‌ی ماهیت پویا و رقابتی بازار جهانی خودروهای برقی می‌دانند.

فروش خودروهای برقی BYD در سه ماهه‌ی دوم با جهشی تقریباً ۲۱ درصدی نسبت به سال گذشته به ۴۲۶،۰۳۹ دستگاه رسید، در حالی که تسلا با کاهش ۴/۸ درصدی به ۴۴۳،۹۵۶ دستگاه رسید.

اگرچه تولید کلی BYD در سال ۲۰۲۳ از تسلا (۳ میلیون در مقابل ۱/۸۴ میلیون) فراتر رفت، اما تسلا به دلیل در نظر گرفتن خودروهای هیبریدی BYD در مجموع تولید خود، همچنان در تولید BEV پیشتاز بود.

با این حال، Counterpoint بر تسلط چین در بازار BEV با رهبری BYD تأکید می‌کند. انتظار می‌رود فروش خودروهای برقی چین در سال ۲۰۲۴ چهار برابر آمریکای شمالی شود و تا سال ۲۰۲۷ بیش از ۵۰ درصد از سهم بازار جهانی BEV را به خود اختصاص دهد.

این گزارش همچنین به تنش‌های تجاری اخیر بین چین و اتحادیه اروپا اشاره می‌کند. اتحادیه اروپا برای محافظت از تولیدکنندگان اروپایی در برابر رقابت واردات ارزان‌تر چین، تعرفه‌های اضافی بر شرکت‌های چینی تولیدکننده‌ی خودروهای برقی، از جمله BYD، وضع کرد.

به گفته‌ی Counterpoint Research، این تعرفه‌ها ممکن است خودروسازان چینی را به سمت بازارهای نوظهوری مانند خاورمیانه و آفریقا، آمریکای لاتین، آسیای جنوب شرقی، استرالیا و نیوزیلند سوق دهد.

با وجود چالش‌های تجاری، پیش‌بینی می‌شود فروش جهانی خودروهای برقی در سال ۲۰۲۴ به ۱۰ میلیون دستگاه برسد که این امر ناشی از تلاش‌ها برای مقرون‌به‌صرفه‌تر کردن خودروهای برقی و باتری‌ها است.

منابع:CNBC
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید