بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره را ثابت نگه داشت

پس از اینکه بانک مرکزی استرالیا تصمیم گرفت نرخ بهره را تغییر ندهد، ارزش دلار استرالیا کاهش یافت.

بانک مرکزی استرالیا

پس از اینکه بانک مرکزی استرالیا (RBA) تصمیم گرفت نرخ بهره خود را بدون تغییر در 4/35 درصد نگه دارد، روند صعودی دلار استرالیا (AUD) متوقف شد. با این حال، بازارها انتظار داشتند که RBA ممکن است موضع  انقباضی‌تری در سیاست‌های پولی خود اتخاذ کند که  این مورد به دلیل انتشار داده‌های تورم هفته گذشته که فراتر ازپیش‌بینی‌ها بود، انتظار می‌رفت.

اقتصاد استرالیا در طول سه ماهه اول شاهد کاهش تورم بود و تورم این کشور برای پنجمین سه ماهه متوالی کاهش یافت؛ علاوه بر این، بر خلاف انتظارات بازار از رکود، شاخص CPI ماهانه این کشور در ماه مارس (فروردین ماه) افزایش یافت.

شاخص دلار آمریکا (DXY)، که عملکرد دلار آمریکا (USD) را در برابر شش ارز اصلی ارزیابی می‌کند، به دنبال انتشار داده‌های ضعیف کار ایالات متحده در روز جمعه، همچنان با فشار مواجه است. این تحولات انتظارات بازار را به سمت کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو هدایت می‌کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند روز دوشنبه گفت که افزایش نرخ بهره رشد اقتصادی آمریکا را بیشتر کاهش می‌دهد و به کاهش فشارهای تورمی کمک می‌کند و آن‌ها را به هدف 2 درصدی بانک مرکزی نزدیک می‌کند. بارکین همچنین خاطرنشان کرد که بازار کار مستحکم به فدرال رزرو این فرصت را می‌دهد تا قبل از در نظر گرفتن کاهش نرخ بهره، اطمینان حاصل کند که تورم به طور مداوم در حال کاهش است. با این حال، او هشدار داد که ادامه تورم در بخش مسکن و خدمات، خطر ادامه افزایش قیمت‌ها را به همراه دارد.

توماس بارکین - رییس فدرال رزرو ریچموند

ارتباط اقتصاد چین با استرالیا

شاخص مدیران خرید خدمات Caixin چین (PMI) در ماه آوریل اندکی از 52/7 در ماه مارس به 52/5 رسید که مطابق با انتظارات است. با این وجود، نشان دهنده شانزدهمین ماه متوالی گسترش فعالیت خدمات است. این روند مثبت با توجه به نقش مهم استرالیا به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان به چین، پتانسیل و استعداد ارتقای بازار استرالیا را نشان می‌دهد.

شاخص مدیران خرید بانک استرالیا (PMI) در ماه آوریل کاهش یافت که نشان‌دهنده رشد کمی کندتر در بخش خصوصی استرالیا است. رشد فعالیت‌های تجاری عمدتاً به بخش خدمات محدود می‌شود، در حالی که تولید تولید همچنان کاهش می‌یابد.

پیش بینی ها در مورد نرخ بهره استرالیا

بر اساس پیش‌بینی‌های تحلیلگران، انتظار می‌رود که نرخ بهره RBA در نوامبر 2023 به بالاترین حد خود یعنی 4/35 درصد برسد، سپس تا دسامبر 2025 به 3/10 درصد کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال جفت ارز(AUD/USD)

توجه! معامله در بازارهای مالی بسیار پرریسک است. مطالب عنوان شده صرفا بررسی بازار می‌باشد و به معنای پیشنهاد خرید یا فروش نیست.

دلار استرالیا روز سه شنبه حدود 0/6610 معامله شد. این جفت در یک الگوی مثلث متقارن، با شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) بالاتر از سطح 50 تثبیت می شود، که نشان دهنده یک سوگیری صعودی است.

جفت AUD/USD به طور بالقوه می تواند مرز بالایی نزدیک به سطح حمایت اصلی 0/6650 را دوباره آزمایش کند. پیشرفت بالاتر از این سطح ممکن است این جفت ارز را وادار کند که به بالاترین سطح مارس 0/6667 و به دنبال آن سطح روانی 0/6700 بازگردد.

در جهت نزولی، جفت AUD/USD ممکن است با حمایت فوری در سطح قیمتی 0/6600 روبرو شود و به دنبال آن میانگین متحرک نمایی 9 روزه (EMA) در 0/6569 قرار گیرد. اگر این جفت به زیر EMA بشکند، ممکن است با فشار بیشتری مواجه شود و حمایت بازگشتی را در سطح 0/6480 آزمایش کند. پس از آن، مرز پایین مثلث متقارن در اطراف سطح 0/6465 ممکن است به عنوان یک سطح حمایتی دیگر عمل کند.

منابع: FX Street
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید