آیا ثبات CPI در آمریکا سیگنالی از کاهش تورم خواهد بود؟

شاخص قیمت مصرف کننده در ایالات متحده آمریکا - CPI In USA

با کم شدن فشار تورمی بر اقتصاد آمریکا شاخص قیمت مصرف کننده در ماه می هیچ افزایشی را نشان نداد.

شاخص قیمت مصرف کننده  CPI در واقع یک شاخص اندازه گیری تورم می‌باشد که طیف گسترده‌ای از هزینه‌های کالاها و خدمات را در سراسر اقتصاد ایالات متحده اندازه‌گیری می‌کند. طبق گفته اداره آمار کار ایالات متحده در این ماه ثابت ماند، اگرچه نسبت به سال گذشته 3/3 درصد افزایش داشته است.

تورم چسبنده و سرسخت بخش مسکن

تورم بخش مسکن در آمریکا در حال حاضر به شدت بالا است و به رکوردهای چندین ساله خود رسیده است، میانگین قیمت مسکن در ایالات متحده در سال گذشته 6/5 درصد افزایش یافته است. با این حال در برخی از مناطق این افزایش بیشتر هم بوده است.

اگرچه ارقام تورم کل برای هر دو شاخص کل اقلام و هسته پایین‌تر بود، تورم مسکن در ماه 0/4 درصد افزایش یافت و نسبت به سال گذشته 5/4 درصد افزایش یافت. اعداد مربوط به مسکن یک نقطه عطف در مبارزه با تورم فدرال رزرو بوده و بخش سنگینی از وزن CPI را تشکیل می‌دهد.

تورم مسکن در ایالات متحده

تورم کنترل شده در انرژی و مواد غذایی

با وجود افزایش قیمت‌ها، شاخص انرژی 2 درصد و قیمت مواد غذایی تنها 0/1 درصد کاهش یافتند. این امر تا حدی به مهار تورم کمک کرد. در بخش انرژی، قیمت بنزین 3/6 درصد افت کرد. یکی دیگر از مولفه‌های ناخوشایند تورم، بیمه خودرو بود که با وجود کاهش 0/1 درصدی در ماه گذشته، نسبت به سال قبل بیش از 20 درصد افزایش یافته است.

رابرت فرینک، اقتصاددان، اظهار داشت:«بالاخره شاهد برخی گشایش‌های مثبت بودیم، به‌طوری‌که تورم کل و هسته از پیش‌بینی‌ها فراتر رفتند، در بخش سوخت شاهد کاهش قیمت بودیم، اما متأسفانه، هزینه مسکن و آپارتمان همچنان در حال افزایش است و همچنان عامل اصلی تورم به شمار می‌رود. تا زمانی که قیمت مسکن به سطح مورد انتظار برای افت خود نرسد، شاهد کاهش قابل‌توجهی در شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) نخواهیم بود.»

این موضوع در یک مقطع زمانی مهم برای اقتصاد صورت می‌گیرد، زیرا فدرال رزرو در حال بررسی اقدامات بعدی خود در سیاست پولی است که به شدت بر روند تورم متمرکز خواهد شد.

کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) که نرخ را تعیین می‌کند، بعد از ظهر امروز جلسه دو روزه خود را به پایان خواهد رساند. بازارها به طور گسترده انتظار دارند که فدرال رزرو نرخ بهره خود را در محدوده 5/25% تا 5/50% نگه دارد.

منابع:CNBC
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید