با افزایش واردات چین و کاهش ذخایر آمریکا قیمت نفت افزایش یافت

در ساعات اولیه روز پنج شنبه، ارزش نفت خام پس از اعلام رشد کم‌تر از انتظار تراز تجاری چین و واردات بیش از انتظارات توسط این کشور، افزایش یافت.

رابطه تراز تجاری چین و تاثیر آن بر قیمت نفت

واردات قوی‌تر نشان‌دهنده بهبود تقاضای داخلی و انعطاف‌پذیری اقتصادی چین بود و این امید را افزایش داد که بزرگترین واردکننده نفت خام جهان در حال احیای قدرت اقتصادی است.

واردات نفت چین در ماه آوریل به 44/7 میلیون تن رسید. در حالی که این میزان کمتر از 49/1 میلیون تن بود که در ماه مارس مشاهده شد، اما همچنان نشان دهنده افزایش 5/45 درصدی نسبت به 10/4 میلیون بشکه نسبت به مقدار واردات در آوریل 2023 است. همچنین انتظار می‌رود که این قیمت در ماه می با تعطیلات روز کارگر و بیش تر شدن مسافرت ها افزایش یابد، چرا که پالایشگاه‌های چینی نیز احتمالاً تولید خود را در ماه‌های تابستان آینده افزایش خواهند داد.

این افزایش قیمت نفت به دنبال داده‌های اداره اطلاعات انرژی بود که نشان‌دهنده کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا بود که حاکی از بهبود تقاضا در بزرگترین مصرف‌کننده نفت جهان است. ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته با 1/4 میلیون بشکه کاهش به 459/5 میلیون بشکه رسید، زیرا فعالیت پالایشگاه‌ها 307000 بشکه در روز در این دوره افزایش یافت.

تأثیر مذاکرات آتش‌بس غزه در قیمت نفت

احتمال آتش‌بس در خاورمیانه وغزه همچنان در کانون توجه قرار دارد و ایالات متحده ظاهراً تلاش‌های خود را برای میانجی‌گری به توافق افزایش داده است. دولت بایدن مدعی است که در صورت تهاجم گسترده اسرائیل به رفح، ارسال تسلیحات را متوقف می‌کند.

با این حال، حماس اعلام کرده است که در مذاکرات بر سر آتش‌بس برای غزه تمایلی به دادن امتیازات به اسرائیل ندارد، اگرچه مذاکرات هنوز در قاهره در جریان است.

آینده قیمت نفت

تحلیلگران با استناد به مبانی نزولی و افزایش انتظارات از آتش بس در خاورمیانه انتظار دارند نفت برنت در ماه‌های آینده به زیر 80 دلار برسد. افزایش تولید اوپک پلاس نیزمی‌تواند باعث کاهش تقاضا شود، در حالی که  دو عامل اقتصادی تورم چسبنده و نرخ‌های بهره بالا به احتمال زیاد بر تقاضا تأثیر می‌گذارد.

منابع: investing
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید