اقتصاد چین فراتر از انتظارات 5/3 درصد رشد کرد

چین هدف رشد اقتصادی سه ماهه اول  2024 را حدود 5 درصد تعیین کرده بود که عدد واقعی بیشتر از این انتظار و 5/3 حاصل شده است.

رشد اقتصادی چین

در سه ماهه اول سال میلادی تولید ناخالص داخلی چین 1/6 درصد رشد کرد، در حالی که انتظارات نظرسنجی رویترز 1/4 درصد و پایین تر از عدد واقعی بوده است.

ژیوی ژانگ اقتصاددان ارشد چینی  گفت که رشد اقتصاد تا حدی ناشی از افزایش  تقاضای خارجی بوده است، زیرا حجم صادرات سالانه 14 درصد افزایش داشته است. این افزایش رشد اقتصادی موجب سازگاری دولت چین با سیاست های فعلی می‌شود و راه را برای دولت هموار می‌کند.

چین هدف رشد اقتصادی سه ماهه اول  2024 را حدود 5 درصد تعیین کرده بود که عدد واقعی بیشتر از این انتظار و 5/3 حاصل شده است.

 شاخص اقتصادی تولید صنعتی چین در ماه مارس نسبت به سال قبل 4/5 درصد رشد کرد که انتظارات 6 درصدی را از  برآورده نکرد و شاخص اقتصادی فروش خرده‌فروشی این کشور نسبت به سال قبل 3/1 درصد رشد کرد که کمتر از انتظارات 4/6 درصدی بود. که این مورد بیانگر این است که  رشد فعلی اقتصاد از افزایش تقاضای خارجی و صادرات حاصل شده است.

پیروی چین از تغییرات شاخص‌های آمریکا برای تنظیم اقتصاد

 ژیوی ژانگ اعتقاد دارد با کاهش احتمال کم کردن نرخ بهره پولی توسط  فدرال رزرو  احتمال کاهش نرخ بهره توسط بانک خلق چین ملی نیز پایین می آید چون اقتصاد جهانی در ارتباط کلی با اقتصاد اصلی یعنی آمریکا می باشد.

او خاطرنشان کرد که بانک مرکزی چین در روز سه‌شنبه نرخ تثبیت یوان چین در برابر دلار آمریکا را 7/1028 تعیین کرد که این مقدار  پایین تر  از 7/0979 در روز دوشنبه است که نشان دهنده این بود دولت ممکن است مایل به تحمل انعطاف‌پذیری بیشتر در نرخ ارز باشد. ارز ضعیف باعث می‌شود صادرات یک کشور ارزان تر و مطلوب تر شود که این مورد مسلما به نفع چین و اقتصاد آن نیست.

ضعف در بخش مسکن و مستغلات

بخش املاک و مستغلات چین با کاهش 9/5 درصدی سالانه در سه ماهه اول، به ضعف خود ادامه داد.

مساحت ساختمان‌های تجاری جدید فروخته شده 226/68 میلیون متر مربع بوده که نسبت به سال قبل 19/4 درصد کاهش داشته است. این مورد از مهم‌ترین عواملی است که شتاب رشد اقتصادی را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید