تسلا با سایبرتراک به میدان باز می‌گردد: رقابت در بازار وانت‌های برقی داغ می‌شود

رقابت تسلا در بازار خودروهای برقی

اگرچه طراحی سایبرتراک تسلا مورد پسند همه نیست، دیدن آن در جاده مثل دیدن پرنده کمیاب در طبیعت است. با این حال اگر ایلان ماسک به اهداف خود برسد سایبر تراک با توجه به افزایش فروش تقریبا در همه جا دیده خواهد شد.میانگین قیمت معامله خودروهای نو در صنعت خودرو طی هشت ماه گذشته نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. اما از مارس به بعد، تسلا شاهد افزایش قیمت بوده است.

استفانی والدز استریتی، مدیر بخش صنعت در شرکت Cox Automotive می‌گوید:«عامل کلیدی سایبرتراک فقط قیمت بالای معامله آن نیست، بلکه حجم فروش آن نیز هست. افزایش فروش سایبرتراک باعث افزایش قیمت برای هر دو شرکت تسلا و بازار خودروهای برقی خواهد شد.»

آیا سایبرتراک تسلا می‌تواند دلیل احیای تسلا باشد؟

در ماه مه، تسلا نزدیک به ۳۰۰۰ دستگاه سایبرتراک را با متوسط قیمتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار فروخت. این افزایش فروش به افزایش ۳/۱ درصدی قیمت کلی تسلا نسبت به آوریل کمک کرد. قطعاً سایبرتراک بر این موضوع تأثیر می‌گذارد.

استریتی گفت: «قیمت خودروهای برقی، تحت تاثیر تسلا، به صورت ماهانه نوسان داشته است. قیمت‌ها پس از رسیدن به پایین‌ترین حد در مارس، در آوریل و مه افزایش یافت. میانگین قیمت معامله تسلا از ژانویه بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است، در حالی که میانگین قیمت معامله کل صنعت خودروهای برقی از ابتدای سال نسبتاً ثابت مانده است.»

افزایش قیمت از اشتیاق بازار به این وانت برقی عجیب و غریب کم نکرده و پیش‌سفارش‌های سایبرتراک همچنان تکمیل می‌شود. طبق برآوردهای Cox Automotive، تسلا از ژانویه بیش از ۸۰۰۰ دستگاه سایبرتراک فروخته است.

استریتی گفت: «هنگام در نظر گرفتن برآوردهای سایبرتراک، مهم است که تأکید کنیم هنوز در مراحل اولیه هستیم. بسته به افزایش تولید تسلا و تقاضای مصرف کنندگان، ارقام فروش ممکن است نوسان داشته باشد.»

تسلا همچنان بزرگترین بازیگر در بازار خودروهای برقی است

با توجه به سهم قابل توجه تسلا از بازار خودروهای برقی، هر اقدامی که انجام دهند تأثیر قابل توجهی دارد. تسلا ۵۱.۳ درصد از کل خودروهای برقی فروخته شده در ایالات متحده را به خود اختصاص داده است، اما این سلطه در حال کاهش است.استریتی گفت: «تسلا در سه ماهه اول شاهد کاهش ۱۳ درصدی فروش نسبت به سال گذشته بود. این کاهش باعث شد تا کل بازار خودروهای برقی تنها ۲.۶ درصد رشد کند.»فروش سایبرتراک می‌تواند به تسلا کمک کند تا نسبت به سه ماهه اول افزایش فروش بیشتری داشته باشد. این شرکت قبلاً در ماه آوریل و مه حدود ۵۰۰۰ دستگاه فروخته است.

آیا سایبرتراک می‌تواند دومین وانت برقی پرفروش در سال ۲۰۲۴ باشد؟

فورد F-150 لایتنینگ پرفروش‌ترین وانت برقی در آمریکا است. نتایج سه ماهه دوم تا جولای منتشر نخواهد شد، اما در سه ماهه اول، سایبرتراک به رقیب شماره ۲ فعلی یعنی ریویان R1T نزدیک شد.

استریتی گفت: «در حالی که بازار وانت‌های برقی شلوغ نیست، سایبرتراک با رقابت سالمی روبرو است. F-150 لایتنینگ و Rivian R1T مدت بیشتری در بازار بوده‌اند و در حال حاضر تا سه ماهه اول از نظر فروش پیشتاز هستند.سایبرتراک هنوز اوایل کار است و در نهایت تولید و تقاضای مصرف‌کنندگان تعیین می‌کند چه کسی سهم بازار را به دست می‌آورد.»

منابع:US Today
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید