فدرال رزرو: در کاهش نرخ بهره عجله نخواهیم کرد

یکی از اعضای کلیدی فدرال رزرو، بانک مرکزی ایالات متحده، معتقد است روند کاهش تورم در این کشور بسیار بسیار آهسته است

فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش نمیدهد

رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو شعبه آتلانتا (بانک مرکزی آمریکا) می‌گوید تورم ایالات متحده بسیار آهسته در حال کاهش است و نظر فدرال ررزو این است که نباید در کاهش نرخ بهره عجله کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد که نرخ‌های بهره آمریکا باید در «سطح محدودکننده» نگه داشته شود و ممکن است تنها در پایان سال 2024 کاهش نرخ بهره را شاهد باشیم.

تاخیر در کاهش نرخ بهره ایالات متحده در هفته‌های اخیر بازتاب‌هایی را در اقتصاد جهان ایجاد کرده است که  مهم‌ترین آن افزایش هزینه‌های استقراض دولت بریتانیا بوده است.

در ابتدای سال، بازارهای مالی انتظار داشتند یک سری کاهش نرخ در ایالات متحده و در سراسر اروپا رخ دهد.

جرمی هانت، وزیر دارایی انگلیس در حاشیه نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول (IMF) به خبرنگاران گفت: «آنچه در ایالات متحده اتفاق می‌افتد تأثیر منفی بر بریتانیا دارد… تورم که کمی بالاتر از انتظارات در ایالات متحده است، تأثیری منفی  بر روی اقتصاد داشته است  که  مثال بارز  آن  کاهش بازدهی بازار در بریتانیا بوده است.»

آقای بوستیک که در مورد نرخ بهره ایالات متحده در فدرال رزرو صاحب رای است، گفت که اقتصاد آمریکا در حال ایجاد مشاغل زیادی است و عملکرد خوبی دارد: «من مدت زیادی است که گفته ام که انتظار دارم اقتصاد ایالات متحده قوی باشد و ادامه یابد. به عقیده وی اقتصاد آمریکا بسیار قوی تر و انعطاف پذیرتر از آن چیزی است که مورد انتظار بوده است.»

او گفت:«باید صبور باشیم و در کاهش نرخ‌ها عجله نکنیم، به‌ویژه حالا که اتفاقات خوبی در بخش اشتغال رخ داده است، نقطه قوت اقتصاد آمریکا نگه داشتن تورم بالاتر از حد انتظار بود.»

او همچنین در مورد بدهی‌های دولت ایالات متحده که در مسیر رسیدن به رکورد قرار دارد، ابراز نگرانی کرد، بدون اینکه نشانه‌ای از پرداختن نامزدهای اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری به این موضوع بسیار مهم وجود داشته باشد.

او همچنین گفت که در حالی که نقش دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره شماره یک جهان هنوز امن است، باید کارهایی کرد  تا اطمینان حاصل شود که دلار این نقش را حفظ می‌کند.

منابع: BBC
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید