اقتصاد استرالیا با وجود چالش‌ها، همچنان نیروی کار قوی دارد

اقتصاد استرالیا

نرخ بیکاری استرالیا در ماه گذشته کاهش یافت و تعداد مشاغل ایجاد شده فراتر از انتظارات بود. این موضوع نشان می‌دهد بازار کار این کشور در برابر دو عامل منفی نرخ بهره و مهاجرت به خوبی تاب‌آوری داشته است.

داده‌های مربوط به بازار کار که امروز منتشر شد، حاکی از آن بود که اقتصاد استرالیا ۳۹،۷۰۰ شغل جدید ایجاد کرده است که عمدتاً به صورت تمام وقت بوده است. این رقم در حالی است که پیش‌بینی‌ها از ایجاد ۳۰،۰۰۰ شغل جدید حکایت داشت. اداره آمار استرالیا (ABS) اعلام کرد که نرخ بیکاری با کاهش از ۴/۱ درصد در ماه می به ۴ درصد رسیده است. این کاهش به دلیل حضور گروه بزرگی از افرادی بوده است که در نظرسنجی قبلی منتظر شروع به کار بوده‌اند.

در این بین بازارهای پولی شانس کاهش نرخ بهره را در سال جاری به حدود ۳۰ درصد کاهش داده‌اند و فعالان بازار، اولین کاهش نرخ بهره را در ماه مه ۲۰۲۵ پیش‌بینی می‌کنند. بازده اوراق قرضه سه ساله دولتی که به نرخ بهره حساس است، بخشی از کاهش شبانه را جبران کرد، در حالی که ارزش دلار استرالیا پس از کاهش موقت درون‌روزانه، دوباره روند نزولی را در پیش گرفت.

کالام پیکرنگ، اقتصاددان وبسایت جهانی Indeed می‌گوید: «بازار کار استرالیا با نرخ بیکاری پایین و ایجاد شغل قوی، به خانوارها کمک می‌کند تا با چالش‌های اقتصادی فعلی کنار بیایند. به نظر می‌رسد این ارقام با انتظارات بانک مرکزی استرالیا مطابقت دارد.»

این گزارش چند روز قبل از نشست هیئت مدیره بانک مرکزی استرالیا (RBA) در ماه ژوئن منتشر می‌شود. انتظار می‌رود در این نشست، نرخ بهره همچنان در بالاترین سطح ۱۲ ساله یعنی ۴/۳۵ درصد باقی بماند. بانک مرکزی استرالیا سیاست فعلی خود را محدودکننده توصیف می‌کند که تا کنون بر مخارج مصرف‌کنندگان تأثیر گذاشته و به کاهش تورم این کشور که چسبندگی دارد کمک کرده است.

بازار کار استرالیا در مقایسه با سایر اقتصادهای پیشرفته که علیرغم چرخه‌های همزمان تشدید سیاست‌های پولی در تعدادی از بانک‌های مرکزی، با نرخ بیکاری کل (headline unemployment) پایینی مواجه بوده‌اند، تاب‌آوری و نکات مثبتی را بعد از همه‌گیری کرونا ارائه داده است.

اداره آمار استرالیا (ABS) تأکید کرد که در حال حاضر حدود ۶۰۰،۰۰۰ نفر بیکار وجود دارد که تقریباً ۱۱۰،۰۰۰ نفر کمتر از مارس ۲۰۲۰، درست قبل از همه‌گیری است.

جیم چالمرز، خزانه‌دار استرالیا، پس از انتشار داده‌ها، در بیانیه‌ای بازار کار را «مقاوم» و «منبع مهمی از قدرت در دوران سخت» توصیف کرد.

ماه گذشته، هم بانک مرکزی استرالیا (RBA) و هم وزارت خزانه‌داری پیش‌بینی کردند که نرخ بیکاری علیرغم سیاست‌های محدودکننده، پایین باقی خواهد ماند. بانک مرکزی استرالیا (RBA) انتظار دارد نرخ بیکاری تا اواسط سال ۲۰۲۵ به ۴/۳ درصد افزایش یابد، در حالی که بودجه دولت پیش‌بینی می‌کند این رقم تا آن زمان به ۴/۵ درصد برسد.

دیویکا شیوادکار، اقتصاددان شرکت مشاوره‌ای RSM استرالیا، گفت: «احتمالاً بانک مرکزی استرالیا (RBA) از داده‌های اشتغال امروز راضی است. انتظار می‌رود RBA به استراتژی احتیاط‌ آمیز خود یعنی عدم اقدام ادامه دهد.»

دیانا موسینا، اقتصاددان موسسه AMP می‌گوید:«با توجه به میزان بالای مهاجرت، سرعت ایجاد شغل برای همگام شدن با افزایش نیروی کار کافی نیست.»

در واقع، داده‌های روز پنجشنبه نشان داد که تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه می علیرغم کاهش رشد سالانه مشاغل به 2.5 درصد، فراتر از برآوردها بود. این رقم در سال قبل از آن 3/9 درصد بود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید