بزرگترین کارخانه جذب و فروش کربن دی‌اکسید هوا در ایسلند افتتاح شد

کارخانه جذب کربن دی اکسید کلایم ورکس

شرکت سوئیسی کلایم‌ورکس (Climeworks) بزرگترین کارخانه جذب کربن دی اکسید که به اصطلاح DAC نامیده می‌شوند، را برای جذب دی اکسید کربن از هوا افتتاح کرده است. این کارخانه که در ایسلند ساخته شده و «ماموت» نام دارد، تقریباً ده برابر بزرگتر از بزرگترین کارخانه فعلی است.

شرکت کلایم‌ورکس (Climeworks)

این شرکت در سال 2009 توسط دو مهندس مکانیک کریستوف گبالد و یان ورزباکر که به عنوان مدیران اجرایی شرکت را رهبری می‌کنند، تاسیس شد.

این شرکت حذف کربن دی اکسید را به عنوان خدماتی به شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌دهد. چندین شرکت قبلاً خدمات حذف دی اکسید کربن را از شرکت کلایم‌ورکس خریداری کرده‌اند، از جمله شرکت‌های مایکروسافت، خدمات پرداخت استرایپ، بیمه سوئیس ره و گروه مشاوره بوستون.

یان روزباکر و کریستوف گبالد- بنیانگذاران شرکت کلایم ورکس - climeworks founders
یان روزباکر و کریستوف گبالد

اکنون تعداد افرادی که مشترک خدمات حذف دی اکسید کربن کلایم‌ورکس شده اند از هجده هزار نفر فراتر رفته است.

برای کنترل تغییرات آب و هوایی حذف کربن ضروری است

دانشمندان سازمان ملل با شدیدتر شدن تغییرات آب‌و‌هوایی و کم‌کاری در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تخمین زده‌اند، سالانه میلیاردها تن کربن باید از جو حذف شود تا اهداف آب‌وهوایی جهانی برآورده شود.

یان ورزباکر، هم‌بنیانگذار و مدیران اجرایی کلایم‌ورکس، گفت: «شروع عملیات کارخانه ماموت ما یک نقطه اثبات دیگر در تلاش‌های افزایش مقیاس کلایم‌ورکس به ظرفیت مگاتون تا سال 2030 و گیگاتون تا سال 2050 است.»

فرآیند حذف کربن دی اکسید انرژی زیادی نیاز دارد، اما کارخانه‌های کلایم‌ورکس در ایسلند از نیروگاه‌های زمین گرمایی تجدیدپذیر این کشور نیرو می‌گیرند.

حذف کربن دی اکسید فرایند پرهزینه‌ای است

منتقدان این فناوری می‌گویند گران است و هشدار می‌دهند که تمرکز بر حذف CO2 می‌تواند تلاش شرکت‌ها را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کاهش دهد.

کلایم‌ورکس جزئیاتی درباره هزینه حذف هر تن دی‌اکسید کربن در کارخانه ماموت ارائه نکرده است اما گفت که به دنبال کاهش هزینه‌های این فناوری به 400 الی 600 دلار در هر تن تا سال 2030 و 200 الی 350 دلار در هر تن تا سال 2040 است.

منابع: رویترز
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید