سومین افت هفتگی متوالی قیمت نفت در سایه ابهامات تقاضا و سیاست‌های پولی

قیمت نفت خام پس از انتشار داده‌های قوی اشتغال در آمریکا و کم‌شدن احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو نزولی شد

کاهش قیمت نفت

قیمت آتی نفت برنت با 12 سنت افزایش به 79/99 دلار در هر بشکه رسید؛ همچنین قیمت آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز تا ساعت 13:28 به وقت گرینویچ با 28 سنت افزایش به 75/83 دلار رسید.

قیمت نفت خام در روز جمعه پس از آنکه داده‌های قوی اشتغال در آمریکا امیدها برای کاهش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو را از بین برد، کاهش یافت.

آمار و ارقام روز جمعه نشان داد که رشد اشتغال در آمریکا در ماه مه بسیار فراتر از حد انتظار بوده است، که فدرال رزرو را در مسیر نگه داشتن نرخ بهره تا حداقل سپتامبر نگه می‌دارد. این داده‌ها، انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو به زودی از کاهش نرخ بهره در منطقه یورو و کانادا پیروی خواهد کرد را از بین برد.

اقتصادهای بزرگ غربی برای مدت طولانی نرخ‌های بهره را در سطوح بالا نگه داشته‌اند تا تورم را مهار کنند. هزینه بالای استقراض یا نرخ بهره می‌تواند فعالیت اقتصادی را کند کرده و تقاضا برای نفت را کاهش دهد.

با این حال، قیمت نفت با حمایت اعضای اوپک پلاس، عربستان سعودی و روسیه، که آمادگی خود را برای توقف افزایش یا کاهش تولید نفت نشان داده‌اند، تقویت شده است.

با این وجود، نفت خام پس از کاهش قیمت در اوایل این هفته به دلیل تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تدریجی سهمیه‌های کاهش تولید از اکتبر (پاییز سال گذشته) و افزایش ذخایر نفت خام آمریکا، به سمت سومین کاهش هفتگی متوالی خود پیش می‌رود.

نگرانی دیگری در مورد تقاضا از سوی چین، بزرگترین واردکننده نفت خام در روز جمعه به وجود آمد. داده‌ها نشان داد که اگرچه صادرات نفت در دنیا برای دومین ماه متوالی در ماه میلادی اخیر افزایش یافته، اما واردات نفت خام از سوی این کشور کاهش یافته است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید