ساخت اولین واکسن برای زنبورهای عسل

اولین واکسن جهان برای زنبورهای عسل توسط آمریکا تایید شده است و روزنه امید جدیدی را برای محافظت از زنبورها را در برابر بیماری ها گشود.

اولین واکسن برای زنبورهای عسل

اولین واکسن جهان برای زنبورهای عسل توسط آمریکا تایید شده است و روزنه امید جدیدی را برای محافظت از زنبورها در برابر بیماری هایی که به طور معمول مهم‌ترین عضو گرده افشانی در طبیعت را تهدید می‌کند، باز کرده است.

وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) مجوز مشروط واکسنی را اعطا کرده است که توسط شرکت بیوتکنولوژی Dalan Animal Health برای کمک به محافظت از زنبورهای عسل در برابر بیماری American foulbrood (یک بیماری عفونی، قابل انتقال و باکتریایی مولدین که کلنی‌های زنبور عسل را ضعیف کرده و از بین می‌برد.) ایجاد شده است.  

نت کلایزر، مدیر اجرایی Dalan Animal Health گفت: واکسن ما پیشرفتی شگرف در حفاظت از زنبورهای عسل است. ما آماده‌ایم تا نحوه مراقبت از حشرات را تغییر دهیم و بر تولید غذا در مقیاس جهانی تأثیر بگذاریم.

هدف از استفاده این واکسن که در ابتدا در اختیار زنبورداران تجاری قرار می‌گیرد، جلوگیری از بیماری (AFB) است، بیماری جدی ناشی از لارو باکتری Paenibacillus که می‌تواند کندو را ضعیف کرده و از بین ببرد. در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد که در یک چهارم کندوهای بخش‌هایی از آمریکا یافت شده است و زنبورداران را ملزم می‌کند تا کلنی‌های آلوده را از بین ببرند و بسوزانند و برای جلوگیری از گسترش بیشتر آنتی‌بیوتیک تجویز کنند که این مورد  احتمال بروز مقاومت باکتریایی را در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را بالاتر می‌برد.

کیت دلاپلان، حشره شناس دانشگاه جورجیا که باموسسهDALAN برای ساخت واکسن همکاری کرده است، می گوید: «این بیماری چیزی است که زنبورداران به راحتی می توانند تشخیص دهند، زیرا لاروهای زنبور عسل را قهوه ای  میکنند که بوی گندیده می دهند.»

مکانیسم عمل واکسن

این واکسن با ترکیب برخی از باکتری‌ها در ژل رویال که توسط زنبورهای کارگر به ملکه تغذیه می‌شود، عمل می‌کند، سپس ملکه آن را می‌خورد و مقداری از واکسن را در تخمدان‌ها به دست می‌آورد. لاروهای زنبور عسل در حال رشد پس از بیرون آمدن از تخم در برابر بیماری مصونیت دارند و مطالعات موسسه DALAN نشان می‌دهد که این امر باعث کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری می شود.

نقش مهم زنبورها درتامین گرده افشانی زنجیره غذایی

بیماری AFB از آمریکا شروع شده و درمدت زمان کمی در سراسر جهان گسترش یافته است. دالان می‌گوید که ساخت این واکسن می‌تواند برای یافتن واکسن هایی برای سایر بیماری های مرتبط با زنبور عسل مانند نسخه اروپایی فولبرود کمک بزرگی به محققان کند.

زنبورهای عسل بعد از اهداف تجاری سازی، حمل و نقل و  پیوست بی رویه به خدمات کشاورزی، در معرض مجموعه ای از بیماری های مختلف قرار گرفته اند که معمولاً تعداد زیادی از کلنی ها را ضایع می کند و نیاز به مداخلات عمده توسط زنبورداران برای حفظ تعداد آنها دارد. آمریکا به طور غیرمعمولی به زنبور عسل وابسته است تا گرده افشانی گیاهان تامین کننده موادغذایی خود را تقویت کند، کندوهایی که به طور معمول در سراسر کشور حمل می شوند تا همه چیز از بادام گرفته تا زغال اخته را تکثیر کنند.

این به این دلیل است که بسیاری از گونه‌های زنبورهای وحشی به دلیل از دست دادن زیستگاه، استفاده از آفت‌کش‌ها و بحران آب‌وهوایی به طور نگران‌کننده‌ای در حال کاهش هستند و این موضوع نگرانی‌ها را در مورد بحران جهانی در تعداد حشرات که اکوسیستم‌ها و امنیت غذایی و سلامت انسان را تهدید می‌کند، افزایش می‌دهد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید