تورم کانادا به پایین‌ترین سطح سه سال اخیر رسید

تورم کانادا

داده‌های تورمی کانادا که روز سه‌شنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که که نرخ تورم سالانه کانادا در ماه قبل به پایین‌ترین سطح سه ساله یعنی تورم 2/7 درصدی کاهش یافته است که شانس کاهش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا در ژوئن را افزایش می‌دهد.

تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که تورم از 2/9 درصد در ماه مارس به 2/7 درصد کاهش یابد.

بانک مرکزی کانادا

همچنین شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) 0/5 درصد نسبت به ماه قبلی افزایش یافت که کمتر از پیش‌بینی افزایش 0/6 درصدی بود که نشان‌دهنده این است که تورم در کانادا در حال سرد شدن می‌باشد. سرد شدن تورم به این معناست که با وجود تورم میزان افزایش قیمت کاهش می‌یابد و از شتاب تورمی کاسته می‌شود.

اداره آمار کانادا نیز اعلام کرد که کاهش قیمت مواد غذایی، خدمات و کالاهای بادوام باعث کاهش تورم اصلی شده است. البته سرد شدن تورم با افزایش قیمت بنزین در آوریل تعدیل شد؛ اداره آمار کانادا اضافه کرد در ماه آوریل، شتاب در قیمت بنزین، فشار صعودی را به تورم اضافه کرد، زیرا قیمت‌های بالاتر نفت به دلیل مشکلات عرضه و افزایش مالیات بر کربن* همگی در افزایش قیمت‌ها نقش داشتند. اما با وجود این افزایش قیمت‌ها، تورم سالانه از 2/8 درصد به 2/5 درصد کاهش یافته است.

مالیات بر کربن چیست؟

«مالیات بر کربن» مالیات بر مصرف سوخت‌های غیر تجدید پذیر مبتنی بر کربن مانند بنزین، سوخت دیزل، سوخت‌های جت و گاز طبیعی است که هدف اصلی کاهش مقدار کربن در محیط زیست می‌باشد.

نرخ تورم سالانه در حال حاضر نزدیک به هدف 2 درصدی بانک مرکزی کانادا است؛ تیف مکلم، رئیس کل بانک مرکزی کانادا در ماه قبل به این مورد اشاره کرده بود که شورای شش نفره بانک مرکزی قبل از کاهش هزینه‌های استقراض و نرخ بهره به دنبال کاهش پایدار تورم است.

تیف مکلم
تیف مکلم

علاوه بر این شاخص‌های ترجیحی بانک مرکزی برای تورم اصلی نیز کاهش یافت. میانگین CPI برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافت و از 2/9 درصد به 2/6 درصد رسید؛ همچنین شاخص بهای مصرف‌کننده از 3/2 درصد به 2/9 درصد کاهش یافته است.

گزارش روز سه‌شنبه یکی از آخرین داده‌های مهمی است که قبل از اعلام نرخ بهره جدید کانادا در 5 ژوئن (16 خرداد) منتشر شده است.

منابع: Ctvnews
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید