بانک مرکزی استرالیا به افزایش نرخ بهره در آینده ادامه می‌دهد

افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی استرالیا

بانک مرکزی استرالیا به احتمال زیاد روز سه شنبه نرخ بهره کلیدی خود را در بالاترین سطح 12 ساله نگه خواهد داشت.تصمیم RBA (بانک مرکزی استرالیا) برای حفظ نرخ بهره در سطح فعلی نشان‌دهنده تعادل ظریف بین مهار تورم و حمایت از رشد اقتصادی است. از یک سو، RBA نگران افزایش تورم است که به بالاترین سطح خود در چند دهه گذشته رسیده است و از سوی دیگر، نمی‌خواهد با افزایش بیش از حد بهره، اقتصاد را به رکود بکشاند.

در نظرسنجی بلومبرگ اکثر اقتصاددانان پیش بینی کردند که بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره را برای پنجمین جلسه متوالی روی 4/35 درصد نگه خواهد داشت. این تصمیم راس ساعت 2:30 بعد از ظهر به وقت سیدنی اعلام خواهد شد و یک ساعت بعد کنفرانس خبری رئیس بانک مرکزی، میشل بولاک برگزار می شود.

نشست سیاستگذاری استرالیا پس از تصمیم مورد انتظار فدرال رزرو در هفته گذشته برگزار می‌شود، زمانی که رئیس آن جروم پاول اعلام کرد که علیرغم گزارش تورم ملایم، عجله‌ای برای تسهیل سیاست پولی ندارد. به احتمال زیاد بولاک نیز با حفظ جهت‌گیری خود، از همان رویه پیروی خواهد کرد.

بولاک امسال حداکثر اختیارات سیاستگذاری را استفاده کرده است و می گوید که باید مطمئن شود که رشد قیمت یا تورم به طور پایدار به محدوده هدف 2 تا 3 درصد باز می‌گردد و در نتیجه، هیئت مدیره هیچ گزینه‌ای را رد نمی کند. بانک مرکزی استرالیا پیش‌بینی می‌کند که تورم تنها در اواخر سال آینده به محدوده هدف بازگردد که یک دوره زمانی طولانی است.

کارل انگ، تحلیلگر موسسه MFS Investment در این باره گفت: ما انتظار داریم RBA موضع نسبتاً تند خود را حفظ کند. با نگاه به آینده، ما فکر می‌کنیم کاهش نرخ RBA از اوایل سال 2025 به بعد تعادل بین حمایت از رشد و کنترل تورم را برقرار می‌کند و در نتیجه به کاهش خطر رکود کمک می‌کند. این موارد با نظر اکثر اقتصاددانان و قیمت گذاری بازار پول مطابقت دارد.»

داده‌ها نشان می‌دهند که از زمان آخرین نشست RBA اقتصاد استرالیا با کاهش تولید ناخالص داخلی بر اساس هر نفر به طور قابل توجهی کند شده است، در حالی که فروش ضعیف خرده فروشی نیز نشان‌دهنده احساسات مصرف کنندگان است. در این بین تورم سرسخت و هزینه‌های بالای نرخ بهره تا حد زیادی مقصر هستند.

در عین حال، بازار کار استرالیا با نرخ بیکاری 4 درصد همچنان قوی باقی مانده است که به سیاست‌گذاران خوش‌بینی می‌دهد که بتوانند فرود نرمی را مهندسی کنند.

میکائلا فوچیلا از بنک آو امریکا می‌گوید: «گزارش مشاغل به طور غیرقابل ابهامی قوی، عزم ما را برای بالاتر رفتن برای مدت طولانی‌تر تقویت کرده است. در حالی که بازار کار هنوز در وضعیت خوبی قرار دارد، اقتصاد همچنان ضعیف شده است. به نظر ما، فدرال رزرو استرالیا قبل از فکر کردن به تسهیل، بر تأثیر سیاست مالی بر رشد و اشتغال تمرکز خواهد کرد.»

کاهش مالیات بر درآمد دولت و تخفیف هزینه های زندگی در قبوض برق برای 10/4 میلیون خانوار استرالیا از اول جولای آغاز خواهد شد.

بولاک انتظار دارد که مصرف‌کنندگان به جای خرج کردن درآمدشان یا پول اضافی را پس انداز کنند یا آن را صرف بازپرداخت وام مسکن کنند.

او پیش‌بینی نمی‌کند که محرک‌ها بر پیش‌بینی‌های تورم RBA تأثیری داشته باشد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید