فرانسه مدعی شد صنعت چین اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند

پرچم چین در کنار پرچم فرانسه

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، همزمان با موجی از انتقادات مشترک از سوی گروه هفت، مدعی شد که کل اقتصاد جهان به دلیل صادرات ارزان چین در خطر است.

لومر در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: «ما با مدل اقتصادی که در آن چین دستگاه‌های صنعتی ارزان‌تر و بیشتری تولید می‌کند، مشکل داریم؛ زیرا این امر می‌تواند نه تنها برای اتحادیه اروپا، نه تنها برای ایالات متحده، بلکه برای اقتصاد جهانی تهدیدی باشد. ما باید به این موضوع بپردازیم.»

کشورهای صنعتی در حال همکاری برای چالشی سخت‌تر و متحدتر در برابر ظرفیت‌های مازاد در چین هستند که به ادعای آن‌ها تولیدکنندگان داخلی آن‌ها را تهدید می‌کند.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه
برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه

وزرای دارایی G7 که در ایتالیا گرد هم آمدند، مستقیماً کشور چین را به اعمال ناعادلانه تجاری متهم کردند. این نشان‌دهنده تغییر ادبیات معمول و بی‌طرف آن‌ها در بیانیه‌هاست.

بیانیه آن‌ها پس از اعلام واشنگتن مبنی بر این که آمریکا تعرفه‌ها را بر صدها کالای وارداتی از چین مجددا اعمال خواهد کرد، منتشر شد. در عین حال، اتحادیه اروپا به پایان تحقیقات مربوط به یارانه خودروهای الکتریکی نزدیک می‌شود که احتمالاً به اقدامات دفاعی علیه واردات خودرو از چین منجر می‌شود.

انتظار می‌رود عوارض بالقوه واردات اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی کمتر از ایالات متحده و بر اساس رویکردی متفاوت در چارچوب قوانین و رویه‌های سازمان تجارت جهانی باشد.

لومر در نشست G-7 گفت که کشورهای عضو باید تبادل اطلاعات را تقویت کنند و ارزیابی مشترکی از عملکردهای صنعتی چین ایجاد کنند. با این حال، او اصرار داشت که اتحادیه اروپا همه ابزارهای لازم را برای برقراری مجدد زمینه بازی برابر در اختیار دارد.

لومر گفت: «در مورد عزم کشورهای اتحادیه اروپا و تصمیم فرانسه اشتباه نکنید!»

اهداف فرانسه برای هوش مصنوعی

وزیر فرانسوی گفت که او به دنبال حفظ دستاوردهای سال‌ها سیاست‌ها و سرمایه‌گذاری دولت برای ساخت بخش‌های صنعت و فناوری خود است.

یک اولویت کلیدی برای این کشور هوش مصنوعی است، جایی که فرانسه قصد دارد رهبری خود را در اروپا حفظ کند. این امر باعث جذب سرمایه خارجی شده است و شرکت مایکروسافت در این ماه 4 میلیارد یورو سرمایه گذاری در زیرساخت ابری و هوش مصنوعی فرانسه را اعلام کرد. شرکت فرانسوی هوش مصنوعی میسترال (Mistral AI) نیز از همکاری با مایکروسافت در ماه فوریه خبر داده است.

لومر در پاسخ به این سوال که آیا می‌تواند از قوانین غربالگری دولتی برای جلوگیری از تسلط سرمایه‌گذاران خارجی بر شرکت‌های فناوری فرانسوی استفاده کند، گفت که هدف در حال حاضر افزایش همکاری است، نه جلوگیری از آن.

لومر گفت:«ما خواهیم دید که مزایای همکاری بین میسترال و مایکروسافت چیست. در حال حاضر، مایکروسافت در حال سرمایه‌گذاری در فرانسه، افتتاح مراکز داده در فرانسه است و سرمایه‌گذاری مایکروسافت در فرانسه بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد.»

منابع: بلومبرگ
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید