قیمت مسکن در تورنتو با احتمال کاهش نرخ بهره کاهش یافت

طبق گزارش منتشر شده در روز چهارشنبه توسط هیئت املاک و مستغلات منطقه تورنتو، قیمت متوسط تعدیل شده فصلی یک خانه در بزرگترین شهر کانادا در ماه مه ۰/۴ درصد کاهش یافت و به ۱/۰۸ میلیون دلار کانادا (حدود ۷۸۹ هزار دلار آمریکا) رسید. این اولین کاهش قیمت از ژانویه گذشته است. تعداد فروش مسکن برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته است؛ این در حالی است که تعداد آگهی‌های جدید با افزایش روبه‌رو شد.

کاهش قیمت مسکن در تورنتو با کاهش سایر فشارهای قیمتی مصرف‌کننده همزمان شده است. به نظر می‌رسد تورم این کشور در حال رسیدن به هدف ۲ درصدی بانک مرکزی است که باعث شده بازار انتظار شروع کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا را در جلسه سیاست‌گذاری این هفته داشته باشد.

جیسون مرکسر، تحلیلگر بازار املاک و مستغلات تورنتودر این باره می‌گوید:«ما شاهد تعدیل قیمت‌های فروش برای کاهش تأثیر نرخ‌های بالای وام مسکن بوده‌ایم. با کاهش هزینه‌های استقراض، انتظار می‌رود توان خرید (affordability) مسکن بیشتر بهبود یابد.»

جیسون مرکسر - تحلیلگر بازار املاک تورنتو
جیسون مرکسر تحلیلگر بازار املاک تورنتو

در حال حاضر، خریداران همچنان با نرخ بالای بهره دست و پنجه نرم می کنند، اگرچه تعداد بیشتری از مالکان خانه های خود را برای فروش گذاشته اند. فروش در تورنتو در ماه مه نسبت به ماه قبل ۱/۸ درصد بر اساس تعدیل فصلی کاهش یافته و به ۵۱۶۷ معامله رسیده است، در حالی که تعداد آگهی‌های جدید ۲/۶ درصد به بیش از ۱۳۰۰۰ مورد افزایش یافته است.

نقش مهم عرضه و تقاضا در بازار مسکن

کاهش فروش باعث افزایش عرضه خانه در بازار شده است. طبق داده‌ها، در حال حاضر نزدیک به ۲۲۰۰۰ ملک برای فروش وجود دارد که ۸۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. این موضوع بر قیمت‌ها تأثیر گذاشته است، به طوری که قیمت متوسط یک خانه نسبت به ماه مه سال گذشته ۳/۵ درصد کاهش یافته است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید