بانک مرکزی روسیه برای مهار تورم مجددا نرخ‌ بهره را تا ۱۶ درصد افزایش داد

بانک مرکزی روسیه هشدار داد که سیاست پولی سفت و سخت آن برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت زیرا تلاش می‌کند برافروختگی اقتصادی را کند کند.

بانک مرکزی روسیه

بانک مرکزی روسیه روز جمعه در ادامه مبارزه با آنچه که «فشارهای تورمی بالا» نامید، نرخ بهره کلیدی خود را یک درصد افزایش داد و به ۱۶ درصد رساند.

این پنجمین افزایش نرخ متوالی از زمانی بود که بانک مرکزی چرخه فعلی انقباض پولی خود را در جولای آغاز کرد، زمانی که نرخ ۷/۵ بود.

بانک مرکزی در بیانیه‌ای پیش‌بینی کرد نرخ تورم سالانه در سال جاری نزدیک به ۷/۵ درصد باشد و پیش‌بینی کرد که شرایط سخت پولی برای مدت طولانی حفظ شود. سیاست‌گذاران نرخ تورم ۴ درصدی را هدف‌گذاری کرده‌اند.

در کنفرانس خبری پس از اعلام این خبر، الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه گفت که افزایش نرخ بهره برای جلوگیری از برافروختگی اقتصادی ضروری است.

او گفت:«تصور کنید اقتصاد یک ماشین است، اگر سعی کنید آن را سریعتر از آنچه ساخته شده است برانید، آنگاه موتور بیش از حد گرم می‌شود و دیگر پیش نمی‌رویم.»

دفتر بانک مرکزی روسیه در مسکو، ساختمانی به رنگ کرم روشن در خیابانی پوشیده از برف، با پرچم روسیه در بالای ورودی.
دفتر بانک مرکزی روسیه

تأمین مالی جنگ و چالش اقتصادی روسیه

از زمانی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در فوریه ۲۰۲۲ به ارتش روسیه دستور حمله به اوکراین را داد، سیاست‌گذاران اقتصادی این کشور سعی کردند تحریم‌های گسترده‌ای را با هدف قطع روابط مالی با غرب دنبال کنند و در عین حال با افزایش اشتهای کرملین برای هزینه بیشتر در این زمینه مقابله کنند.

روسیه توانسته است از فروپاشی کامل سیستم بانکی جلوگیری کند و تجارت با چین، هند و سایر کشورها را افزایش داده است.

اما مشخص شده است که اقتصاد روسیه با چالش دیگری روبرو است: تامین مالی جنگ و در عین حال مهار تورم.

به عنوان مثال، بر اساس گزارش سرویس آمار کشور، قیمت تخم مرغ از سال گذشته تاکنون بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است و خریداران را به احتکار تخم مرغ و خالی کردن قفسه‌های فروشگاه‌ها واداشت. از آقای پوتین روز پنجشنبه در کنفرانس خبری سالانه خود در مورد این مشکل سوال شد. او به خاطر کوتاهی دولتش در رسیدگی به این موضوع عذرخواهی کرد.

بانک مرکزی هرگز در انتشار خود به جنگ در اوکراین اشاره نکرد، اما تأثیر آن بین خطوط مشهود بود. این بانک گفت که تقاضای داخلی برای کالاها و خدمات به شدت بیشتر از قابلیت‌های توسعه تولید کالا و خدمات فراتر رفته است که منعکس کننده افزایش هزینه‌ها برای تولید تسلیحات است.

کمبود نیروی کار و متخصصان در روسیه

همچنین از بازار کار فشرده روسیه به عنوان «محدودیت کلیدی در سمت عرضه» در اقتصاد یاد کرد. روسیه با کمبود کارگر مواجه شده است زیرا صدها هزار مرد به نبردهای اوکراین پیوسته اند، یا به عنوان بخشی از بسیج اجباری یا به عنوان سربازگیری منظم. مهاجرت صدها هزار روس پس از حمله به اوکراین نیز به کمبود نیروی کار دامن زد.

در جریان کنفرانس خبری، خانم نابیولینا گفت که بانک مرکزی خود تحت تاثیر کمبود متخصصان فناوری قرار گرفته است.

انتظار می‌رود روسیه در سال آینده با چالش‌های اقتصادی مشابهی روبرو شود. روز پنجشنبه، ولودیمیر پوتین عزم خود را برای ادامه جنگ با اوکراین اعلام کرد. پیش‌بینی می‌شود برای تامین مالی جنگ، بودجه دفاعی روسیه برای سال آینده به یک سوم هزینه‌های دولت برسد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید