همزمان با رشد فروش گوشی‌های چینی، سامسونگ از اپل پیشی گرفت

فروش آیفون در سال ۲۰۲۴ نزدیک به ۱۰ درصد در سطح جهان کاهش یافت و سامسونگ جایگاه اول را از اپل ربود. این موضوع تحت تاثیر فروش استثنایی رقبای چینی مانند شیائومی و ترنشن رخ داد.

گوشی سامسونگ و آیفون

طبق گزارش IDC اپل در سه ماهه اول ۵۰/۱ میلیون دستگاه به فروش رساند که ۹/۶ درصد نسبت به ۵۵/۴ میلیون فروش در مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. بدین ترتیب در میان پنج برند برتر گوشی‌های هوشمند در این گزارش، اپل بیشترین کاهش را در سال گذشته به ثبت رساند.

سامسونگ پرفروش‌ترین برند گوشی در سال ۲۰۲۴

سامسونگ پس از دست دادن جایگاه نخست به اپل در سال گذشته، امسال موفق شد با به دست آوردن ۲۰/۸ درصد سهم بازار، جایگاه اول را پس بگیرد؛ این در حالی است که تقریباً مشابه سال گذشته ۶۰/۱ میلیون دستگاه فروخته است. گفتنی است سهم بازار سامسونگ در سه ماهه اول سال قبل ۲۲/۵ درصد بود.

کاهش فروش اپل تحت تأثیر محبوبیت برندهای چینی

اپل که در سال ۲۰۲۳ بالاتر از سامسونگ به عنوان بزرگترین سازنده گوشی‌های هوشمند قرار گرفته بود، شاهد کاهش سهم بازار خود از ۲۰/۷ درصد در سال گذشته به ۱۷/۳ درصد بود، علت اصلی این افت رشد بی‌سابقه چینی‌ها به خصوص محصولات هلدینگ ترنشن (transsion) است.

در حالی که IDC پیش‌بینی می‌کند اپل و سامسونگ صدر فروش بازار را حفظ کنند، احیای مجدد هوآوی در چین و همچنین دستاوردهای قابل توجه برندهای شیائومی، ترنشن، اوپو، وان پلاس و ویوو علت اصلی کاهش فروش اپل بوده است. گفتنی است فروش شیائومی در سه ماهه اول با ۳۳/۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۴۰/۸ میلیون دستگاه رسید، در حالی که ترنشن با جهش ۸۴/۹ درصدی به ۲۸/۵ میلیون دستگاه رسید.

ترنشن پنجمین فروشنده گوشی‌های هوشمند در جهان

هلدینگ ترنشن، سازنده گوشی‌های هوشمند که مالک برندهای تکنو، ایتل و اینفینیکس است، بی‌سر و صدا به پنجمین تولیدکننده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان تبدیل شده است.

بر اساس گزارش IDC، از نظر سهم بازار، شیائومی (۱۴/۱ درصد)، ترنشن (۹/۹ درصد) و اوپو (۸/۷ درصد) به ترتیب در جایگاه های سوم، چهارم و پنجم قرار گرفتند. نبیلا پوپال، مدیر تحقیقات IDC می‌گوید: شیائومی پس از افت بزرگی که در دو سال گذشته تجربه کرده بود، با قدرت بازگشته است و ترنشن در حال تبدیل شدن به حضوری پایدار در ۵ محصول برتر با رشد تهاجمی در بازارهای بین‌المللی است.

هلدینگ ترنشن (Transsion) - اینفینیکس - تکنو - ایتل

با این حال، فروش گوشی‌های هوشمند چینی اوپو با ۸/۵ درصد کاهش به ۲۵/۲ میلیون در سه ماهه اول رسید.

هواوی و آنر، در لیست پنج برتر قرار نگرفتند. بر اساس تحقیقات کانترپوینت، آن‌ها بهترین برندهای گوشی هوشمند در شش هفته اول سال ۲۰۲۴ بودند.

اپل در چین با فشارهایی روبرو بوده است، به ویژه از سوی هواوی، که فروش آن پس از عرضه گوشی هوشمند میت ۶۰ دوباره اوج گرفته ٍاست.

افزایش مجموع فروش گوشی‌های هوشمند

بر اساس گزارش IDC، مجموع فروش گوشی‌های هوشمند در سه ماهه اول در سطح جهان با افزایش ۷/۸ درصدی نسبت به سال گذشته به ۲۸۹/۴ میلیون دستگاه رسید که سومین سه ماهه متوالی رشد فروش را به ثبت رساند.

به گفته این شرکت تحقیقاتی، این یک نشانگر قوی است که به رغم چالش‌های اقتصاد کلان، بهبود به خوبی در جریان است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید