اسپیس ایکس متهم به اخراج غیرقانونی کارکنان منتقد ایلان ماسک شد

آژانس کار ایالات متحده می‌گوید که هشت نفر از کارکنان اسپیس ایکس به دلیل انتشار نامه‌ای انتقادی از ایلان ماسک، به طور غیرقانونی از کار برکنار شد‌ه‌اند

اخراج کارکنان اسپیس ایکس - spaceX layoff personnel

شرکت اسپیس ایکس، سازنده موشک و ماهواره‌های فضایی که مدیریت آن بر عهده ایلان ماسک است، توسط یک سازمان کارگری در ایالات متحده متهم به اخراج غیرقانونی هشت نفر از کارکنان شد.

این سازمان کارگری اظهار داشته که علت این اخراج‌ها انتقاد این کارگران از ایلان ماسک بوده و به دلیل انتشار نامه‌ای به هیئت مدیره که در آن رفتار ایلان ماسک، موسس و مدیرعامل شرکت، را مایه شرمساری خوانده بودند، صورت گرفته است.

به گفته‌ی کایلا بلادو، سخنگوی این سازمان، یکی از مسئولین منطقه‌ای در «هیئت ملی روابط کار (NLRB)» این شکایت را مطرح کرده و اعلام کرده که اسپیس ایکس با این اخراج‌ها قانون کار فدرال را نقض کرده است.

نامه‌ای که در بهار سال ۲۰۲۲ به مدیران اسپیس ایکس ارسال شد، بر توییت‌هایی که ماسک از سال ۲۰۲۰ منتشر کرده بود، متمرکز بود. کارمندان مدعی شدند که اظهارات ماسک با سیاست‌های شرکت در مورد محل کار همخوانی ندارد و از اسپیس ایکس خواستند اقدامات او را محکوم کند.

به گفته کایلا بلادو شکایت مطرح شده اسپیس ایکس را به بازجویی از کارمندان در مورد نامه، تحقیر کارگرانی که در این امر دخیل بودند و تهدید به اخراج کارگرانی که در فعالیت‌های مشابه شرکت داشتند، متهم کرده است.

مشاور عمومی NLRB مانند یک دادستان عمل می‌کند و پرونده‌ها را به هیئت پنج نفره منصوب شده توسط رئیس جمهور این کشور می‌برد.

اگر اسپیس ایکس به نتیجه نرسد، پرونده توسط یک قاضی مورد رسیدگی قرار می گیرد که تصمیم او می‌تواند در هیئت منصفه و سپس دادگاه تجدید نظر فدرال تجدید نظر شود. بلادو روز چهارشنبه گفت که جلسه استماع برای روز ۵ مارس (۱۵ اسفند) برنامه‌ریزی شده است.

اگر NLRB متوجه شود که اخراج‌های اسپیس ایکس، قانون کار را نقض می‌کند؛ می‌تواند دستور بازگرداندن کارگران به کار و پرداخت حقوق معوقه را بدهد. اگر مشخص شود که اسپیس ایکس قانون را نقض کرده است، ممکن است در موارد آتی با مجازات‌های شدیدتری روبرو شود.

منابع:گاردین
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید