احتمال کاهش تورم آمریکا با کم شدن نرخ بهره توسط فدرال رزرو

گزارشات تورمی نظیر شاخص CPI که عصر امروز اعلام می‌شود، نشان‌دهنده آینده رفتار فدرال رزرو برای تنظیم اقتصاد خواهد بود

شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا

 امروز چهارشنبه 26 اردیبهشت سرمایه‌گذاران بازارهای مالی یکی از مهم‌ترین آمارهایی که فدرال رزرو در تصمیم بعدی خود در مورد نرخ بهره در نظر خواهد گرفت، دریافت خواهند کرد یعنی شاخص قیمت مصرف کننده (CPI).

پیش‌بینی می‌شود گزارش تورم که امروز در ساعت 16 عصر به وقت تهران منتشر می‌شود، تورم کل را 3/4 درصد نشان دهد که کاهشی جزئی نسبت به افزایش سالانه 3/5 درصدی قیمت‌ها در ماه مارس ( اواخر اسفند و اوایل فروردین) دارد.

استفان جونو و مایکل گپن، اقتصاددانان بنک آو امریکا، هفته گذشته در یادداشتی خاطرنشان کردند که افزایش قیمت‌های انرژی، ناشی از افزایش قیمت گاز، منجر به عددی بالاتری برای شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) خواهد شد.

مایکل گپن
مایکل گپن

از طرفی از نظر این دو اقتصاددان خبر خوب این است که قیمت بنزین در این ماه کاهش یافته است زیرا خطرات ژئوپلیتیکی برای افزایش قیمت نفت در حال حاضر فروکش کرده است.

براساس داده‌های بلومبرگ انتظار می‌رود «تورم اصلی (Core inflation)» در ماه آوریل 3/6 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد که کم‌تر از تورم 3/8 درصدی دو ماه قبل‌تر بوده است.

تورم اصلی (Core Inflation) چیست؟ تورم اصلی تغییرات قیمت کالاها و خدمات است، اما هزینه‌های بخش غذا و انرژی را شامل نمی‌شود. این شاخص تورم این اقلام را کنار می‌گذارد، زیرا قیمت آن‌ها بسیار نوسان است.

علت چسبنده ماندن تورم

تورم اصلی به دلیل بالا ماندن قیمت‌های مسکن و هزینه‌های درمانی همچنان بالا باقی مانده است. در ماه مارس (فروردین ماه) اداره کار ایالات متحده به افزایش شدید خدمات اصلی مانند بیمه و تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه اشاره کرد. این شاخص‌ها پس از افزایش 0/9 درصدی و 0/4 درصدی در ماه فوریه به ترتیب 2/6 درصد و 1/6 درصد جهش کردند. اما اقتصاددانان عمدتاً انتظار دارند که این روندهای افزایشی معکوس شوند.

انتظارات تورم کاهشی برای بخش‌های مختلف اقتصاد  

مایکل گاپن از بنک آو امریکا معتقد است که احتمالاً هزینه‌های بیمه وسایل نقلیه و تعمیر و نگهداری در ماه آوریل با سرعت کمتری افزایش یابد، زیرا هر دو دسته شاهد افزایش شدید قیمت‌ها در ماه مارس بودند.

بنک آو آمریکا

دیگو آنزواتگی، اقتصاددان ارشد مورگان استنلی، نیز هفته گذشته در یادداشتی اشاره کرد: این چند ماه، ماه‌های مهمی برای تورم اجاره بها هستند. وی گفت: ما همچنین انتظار داریم که شاهد کاهش جزئی در تورم بخش درمان به دلیل کاهش قیمت بیمه‌های درمانی باشیم.

کاهش یا عدم کاهش نرخ بهره؟

نرخ تورم سالانه آمریکا همچنان بالاتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو باقی مانده است. مقامات فدرال رزرو مسیر کاهش تا 2 درصد را به عنوان مسیری پردست‌انداز طبقه بندی کرده‌اند.

قابل توجه است که معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو یا به اصطلاح شاخص قیمت اصلی PCE، چسبنده باقی مانده است. تغییر سال به سال در PCE در ماه مارس 2/8% ثابت ماند که مطابق با فوریه بود، اما یک دهم درصد بیشتر از انتظار تحلیلگران بود.

بر اساس داده‌های بلومبرگ، سرمایه‌گذاران اکنون یک تا دو کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره را در سال 2024 پیش‌بینی می‌کنند که کمتر از شش کاهش مورد انتظار آن‌ها در ابتدای سال است.

روز دوشنبه، فیلیپ جفرسون، نایب رئیس فدرال رزرو، خواستار ثابت ماندن نرخ بهره شد تا زمانی که تورم علائم کاهش بیشتری را نشان دهد.

با این حال، مورگان استنلی همچنان معتقد است که فدرال رزرو امسال سه بار نرخ بهره را کاهش خواهد داد. پیش‌بینی می‌کند اولین کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر و به دنبال آن دو کاهش دیگر در ماه‌های نوامبر و دسامبر انجام شود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید