ترکیه تجارت با اسرائیل را به طور کامل متوقف کرد

وزارت بازرگانی ترکیه از تعلیق واردات و صادرات با اسرائیل به دلیل تراژدی فجیع انسانی در غزه خبر داد.

قطع رابطه اقتصادی ترکیه و اسرائیل - رجب طیب اردوغان با چفیه

وزارت بازرگانی ترکیه با اشاره به «وخیم‌تر شدن فاجعه انسانی» در غزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که صادرات و واردات با اسرائیل را به طور کامل متوقف کرده است.

این وزارتخانه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «معاملات صادرات و واردات مربوط به اسرائیل متوقف شده است که شامل تمامی محصولات می‌شود.

ترکیه این اقدامات جدید را تا زمانی که اسرائیل اجازه ارسال مداوم و کافی کمک‌های بشردوستانه به غزه را صادر کند، به طور جدی و قاطع اجرا خواهد کرد.»

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که ترکیه در سال 2023 حجم تجارت 6/8 میلیارد دلاری با اسرائیل داشته است.

گفتنی است ترکیه ماه گذشته به دلیل ممانعت اسرائیل از مشارکت آنکارا در کمک‌های هوایی به غزه، نخستین محدودیت‌های تجاری را بر اسرائیل اعمال کرد.

رجب طیب اردوغان ماه گذشته در پاسخ به سوالی در مورد تجارت گسترده ترکیه با اسرائیل گفت که ترکیه دیگر به «تجارت جدی» با اسرائیل ادامه نمی‌دهد. او از زمان آغاز جنگ غزه از هفت ماه پیش، بارها نسبت به نسل کشی در غزه اعتراض کرده و نتانیاهو را قصاب و جنایتکار جنگی معرفی کرد.

با این حال نشریه اکونومیست روز گذشته در گزارشی نوشت که واکنش‌های اردوغان به اسرائیل از نظر اسلام‌گرایان ترکیه، ملایم بوده است. بدین ترتیب حزب رفاه نو، رقیب جدید حزب عدالت و توسعه که به طور فزاینده‌ای محبوبیت به دست می‌آورد، اردوغان را به خاطر کم‌کاری در واکنش به اسرائیل سرزنش می‌کند. این حزب در ماه‌های اخیر همواره خواستار توقف تجارت با اسرائیل، بستن ایستگاه راداری ناتو و جلوگیری از دسترسی نیروهای آمریکایی به پایگاه دیگر ناتو در مرکز ترکیه بوده است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید