تورم ترکیه به نزدیک 70 درصد رسید

موسسه آمار ترکیه روز جمعه گزارش داد که تورم سالانه این کشور در ماه گذشته به 69/8 درصد رسیده است.

تورم ترکیه - سقوط ارزش لیر

بیشترین افزایش قیمت نسبت به سال گذشته مربوط به آموزش و پرورش با 103/86 درصد جهش و هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها با 95/82 درصد افزایش بوده است.

تورم ترکیه به صورت ماهانه 3/18 درصد افزایش یافت که به دلیل افزایش قیمت نوشیدنی‌ها و تنباکو و هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها بود.

نرخ تورم ماه گذشته میلادی بالاترین افزایش سالانه از نوامبر 2022 را نشان می‌دهد، زمانی که تورم حدود 85٪ بود.

در حالی که تورم اعلام شده یک رقم چشمگیر بود، اما نسبت به پیش‌بینی 70 درصدی کارشناسان کم‌تر بود. به گفته اقتصاددانان، امید به کاهش نرخ بهره در ترکیه بسیار دور است.

بانک مرکزی ترکیه با استناد به نیاز به مقابله با افزایش تورم در این کشور، نرخ بهره بانکی را به 50 درصد افزایش داده است. این بانک دو ماه قبل اعلام کرد که تا زمانی که کاهش قابل توجه و پایدار در روند زیربنایی تورم ماهانه مشاهده نشود، سیاست پولی انقباضی حفظ خواهد شد.

لیام پیچ، اقتصاددان ارشد در کاپیتال اکونومیکس، جمعه در یادداشتی نوشت:«افزایش اندکی کمتر از حد انتظار تورم ترکیه در آوریل به 69/8 درصد سالانه (اجماع 70/3 درصد) نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای است که فشارهای قیمتی دوباره کاهش یافته است.

لیام پیچ
لیام پیچ

ما فکر می‌کنیم که تورم در نیمه دوم سال جاری کاهش خواهد یافت، اما به سرعت کاهش تورم چندان خوش‌بین نیستیم… با این شرایط، ما هنوز انتظار نداریم که بانک مرکزی تا سال آینده به کاهش نرخ‌ها روی آورد.»

منابع: CNBC
این مقاله را به اشتراک بگذارید
یک کامنت بگذارید